Nowy rektor papieskiego seminarium duchownego nie przepada za internetem

Nowy rektor papieskiego seminarium duchownego nie przepada za internetem
Ks. Gabriele Faraghini (fot. www.jesuscaritas.it // shutterstock.com)
KAI / mp

Ks. Gabriele Faraghini został nowym rektorem Papieskiego Wyższego Seminarium Rzymskiego - prestiżowego seminarium duchownego, przygotowującego księży nie tylko dla diecezji rzymskiej, ale również innych włoskich i zagranicznych diecezji.

Nowy rektor należy do instytutu zakonnego Małych Braci od Jezusa Caritas, będącego częścią Duchowej Rodziny bł. Karola de Foucauld. Dotychczas był proboszczem w diecezji Foligno.
Papież Franciszek mianował nowego rektora pod koniec czerwca, jednak nominacja ta wymagała potwierdzenia przez kapitułę generalną wspólnoty, dlatego formalnie została ogłoszona dopiero 31 lipca. 51-letni ks. Faraghini obejmie swój urząd 1 września.
- Gabriele nie jest nadzwyczajnym księdzem, ale zawsze stara się dokładać wszelkich starań - komentują Mali Bracia od Jezusa Caritas na swej stronie internetowej. - Nie jest miłośnikiem sieci społecznościowych, ponieważ woli spotkania osobiste z ludźmi, małymi i wielkimi, bliskimi czy dalekimi od Kościoła.
Nie jest wielkim entuzjastą "planów duszpasterskich", bo wraz z Karolem de Foucauld uważa, że "trzeba dać się prowadzić okolicznościom i pomocy Bożej". O tym wszystkim papież Franciszek wie, ale nie myli się, gdy mówi, że prezbiter powinien umieć żyć we wspólnocie, modlić się i kochać ludzi. Reszta przyjdzie sama.
Gabriele Faraghini urodził się w Rzymie 21 listopada 1965 r. W latach 1986-92 przygotowywał się do kapłaństwa w seminarium rzymskim. Święcenia przyjął w 1992 r. z rąk kard. Camillo Ruiniego. Następnie studiował filozofię na uniwersytecie laterańskim i teologię na uniwersytecie gregoriańskim. W 1994 r. uzyskał licencjat kanoniczny z teologii dogmatycznej - chrystologii.
Jeszcze podczas studiów seminaryjnych odkrył postać Karola de Foucauld i jego duchowość. Zaczął chodzić na modlitwę Małych Sióstr od Jezusa i odczuł pragnienie życia we wspólnocie.
Nasiliło się ono, gdy przez pięć lat był wikariuszem w jednej z rzymskich parafii. Nawiązał wówczas kontakt z Małymi Braćmi od Jezusa Caritas. Za zgodą kard. Ruiniego opuścił diecezję i zamieszkał u Małych Braci w Foligno jako postulant. Po roku nowicjatu w Nazarecie, w 1998 r. złożył śluby zakonne.
Ponieważ Mali Bracia są zaangażowani w duszpasterstwo diecezji Foligno, ks. Faraghini był kolejno proboszczem w Limiti di Spello (1998-2005) i w Foligno (2005-2017).

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Nowy rektor papieskiego seminarium duchownego nie przepada za internetem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.