Papieskie rekolekcje: Judasz odsłania, jacy jesteśmy

Papieskie rekolekcje: Judasz odsłania, jacy jesteśmy
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
4 lata temu
Logo źródła: Radio Watykańskie / pk

Kolejną medytację, której Papież wraz ze swoimi współpracownikami z Kurii Rzymskiej wysłuchał na rekolekcjach odprawianych w Aricci pod Rzymem, prowadzący je o. Giulio Michelini poświęcił postaci Judasza.

Zastanawiał się, co sprawiło, że Judasz, który był uczniem Jezusa, zdradził Go.

Według jednej z możliwych hipotez - podkreślił rekolekcjonista - w pewnym momencie utracił on wiarę. Dlatego musimy postawić sobie pytanie, czy wiele było w naszym życiu dni, w których nie opuściliśmy Jezusa ze względu na próżność, zmysłowość, zarobek, szukanie bezpieczeństwa, nienawiść, chęć odwetu? Niewiele mamy na własne usprawiedliwienie, aby mówić z oburzeniem o zdrajcy. Judasz odsłania, jakimi jesteśmy my sami - stwierdził o. Michelini.

Jest też inna hipoteza: Judasz rozczarował się zachowaniem Jezusa, bo nie okazał się On wybawicielem Izraela, walczącym, politykiem. Dlatego nie widział w Nim już Pana, ale tylko Mistrza, Nauczyciela. Judasz chciał zatem zmusić Chrystusa, by stał się takim, jakim on Go sobie wyobrażał.

Droga życia doprowadziła Iskariotę do samobójstwa. Odrzucili go kapłani i faryzeusze, intelektualiści religii, których moralność opierała się na inteligencji, a nie na Bożym objawieniu. Dziś samobójstwa dokonuje się poprzez eutanazję i popełniają je także młodzi. Dlatego papieski rekolekcjonista pytał:

- Jak możemy pomóc chrześcijanom naszych czasów, aby nie utracili wiary, aby z nowym zaangażowaniem ją przeżywali, tę wiarę, o której mówi Nowy Testament, wiarę radosną, pełną, która sprawia, że pragniemy przylgnąć do Jezusa? Co możemy zrobić, aby te samobójstwa już się nigdy nie zdarzały? - pytał o. Michelini.

***

Papież zaprasza cię do podzielenia się z nim refleksjami na ważne, życiowe tematy. Twoje przemyślenia mają szansę znaleźć się w książce Franciszka. Przeczytaj, co zrobić, aby się udało:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie rekolekcje: Judasz odsłania, jacy jesteśmy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.