Papież: Bóg szuka was dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej

Papież: Bóg szuka was dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / kb

"Bóg daje się znaleźć tym, którzy szukają Go całym sercem" - pisze Papież Franciszek w przedmowie do najnowszej książki kard. Raniero Cantalamessy.

Kaznodzieja Domu Papieskiego poświęcił ją postaci brata Pacyfika z Cerano, włoskiego poety i kaznodziei, który spotkał Jezusa dzięki św. Franciszkowi z Asyżu i stał się błogosławionym Kościoła katolickiego.

W przedmowie Ojciec Święty zwraca się głównie do młodych ludzi. Prowokacyjnie wychodzi od Kazania na Górze, w którym Jezus zapewnia: "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam".

Papież zastanawia się, czy także dziś te obietnice należy brać na serio, gdyż często świat zdaje się im zaprzeczać. Przekonuje młodych, że Bóg zawsze daje się znaleźć tym, którzy wytrwale szukają Go całym sercem.

DEON.PL POLECA

Jako przykład przywołuje ewangeliczne postaci: spragnionego prawdy Nikodema, skruszoną jawnogrzesznicę czy pragnącego uzdrowienia trędowatego. Papież przypomina też młodym, że Bóg zawsze szanuje naszą wolność.

"Wiary nie otrzymuje się z automatu jako daru pozbawionego naszego udziału. Bóg zachęca do tego, by się samemu w jej poszukiwanie zaangażować całym swym sercem. Jest to dar, który chce być upragnionym. W istocie jest to Miłość, która pragnie być kochana" - pisze Franciszek.

Zauważa, że także brat Pacyfik z Cerano szukał i znalazł. Pomocą w tym stało się dla niego spotkanie ze św. Franciszkiem z Asyżu, które było dla niego takim samym trzęsieniem ziemi, jak wydarzenie pod Damaszkiem dla św. Pawła.

"Kiedy Pan wzywa nie chce kompromisów, czy jakiś prób z naszej strony, ale radykalnej odpowiedzi" - pisze Papież wskazując, że po spotkaniu Jezusa Pacyfik z Cerano stał się zupełnie nowym człowiekiem.

Franciszek wskazuje, że nowa książka kard. Cantalamessy może dla wielu stać się owocną lekturą. "Bóg nie przestał wzywać, być może dziś, jak nigdy dotąd, daje usłyszeć swój głos" - pisze Papież przekonując młodzież, że jak tylko ściszy inne dźwięki, to usłyszy - w sobie i wokół siebie - Jego jasny i czysty głos.

"Jeśli tylko będziesz miał odwagę porzucić swoje zabezpieczenia i otworzyć się na Niego, to otworzy się przed tobą nowy świat i także ty tym razem staniesz się światłem dla innych" - podkreśla Franciszek we wstępie do książki "Francesco il giullare di Dio" wydanej przez Edizioni Francescane Italiane.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Bóg szuka was dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.