Papież: Boża miłość jest syntezą wszystkiego

Papież: Boża miłość jest syntezą wszystkiego
(fot. CTV)
5 lat temu
KAI / pk

Trzeba wystrzegać się uczonych w Prawie, którzy pomniejszają horyzonty Bożej miłości - powiedział papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Ojciec Święty w swojej homilii skoncentrował się na przykazaniu miłości oraz pokusie stawania się kontrolerami zbawienia.

- Wszystkim chrześcijanom bardzo trudno jest zrozumieć darmowość zbawienia w Jezusie Chrystusie - stwierdził Franciszek. Nawiązując do pierwszego czytania (Rz 3,21-29) zauważył, że już św. Paweł napotykał na wielkie trudności w uzmysłowieniu swym współczesnym darmowości zbawienia. Dodał, że my przywykliśmy do tego, że Jezus jest Synem Bożym, który przyszedł między ludzi z miłości, aby nas zbawić i że za nas umarł. Kiedy wchodzimy jednak w tajemnicę Boga, tej miłości bez granic, ogarnia nas zdumienie i być może wolimy tej prawdy nie rozumieć. Zaznaczył, że dobrze jest czynić to, co każe czynić nam Jezus - i jest to nasza odpowiedź na zbawienie, które zyskujemy darmo, z bezinteresownej miłości Boga.

- Także Jezus zdaje się nieco zawzięty wobec uczonych w Prawie, bo mówi im mocno i twardo: "wzięliście klucze poznania; samiście nie weszli, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli" (Łk 11,52) - powiedział papież. Zauważył, że owi uczeni w Prawie sądzili, iż zbawić się można jedynie przestrzegając wszystkich przykazań, a kto tego nie czynił, będzie potępiony. W ten sposób ograniczali horyzonty Boga i pomniejszali miłość Boga na miarę każdego z nas. Z tym walczyli zarówno Pan Jezus jak i św. Paweł, aby bronić nauki Bożej - podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że oczywiście istnieją przykazania, ale syntezą wszystkiego jest miłość Boga i bliźniego. Ta postawa sprawia, że dorastamy do darmowości zbawienia, ponieważ miłość jest darmo dana. Dlatego Jezus mówi, że "Nie ma innego przykazania większego od tych: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego" (Mk 12,28-30). Jest to bowiem jedyne przykazanie, odpowiadające darmowości zbawienia Bożego. Papież przypomniał, że w tym przykazaniu mieszczą się wszystkie inne, ale źródłem jest miłość; horyzontem jest miłość. - Jeśli zamknąłeś drzwi, i zabrałeś ze sobą klucz miłości, to nie będziesz na poziomie darmowości zbawienia, jakie otrzymałeś. Ta walka o kontrolę zbawienia - zbawią się tylko ci, którzy czynią nakazane rzeczy - nie zakończyła się z Jezusem i Pawłem - stwierdził papież.

Franciszek przypomniał także, iż w roku bieżącym przypada 500. rocznica urodzin św. Teresy z Avili, której dziś obchodzimy wspomnienie liturgiczne. Mistyczki, kobiety, której Pan dał łaskę zrozumienia horyzontów miłości, która sama była osądzana przez uczonych swojej epoki. Dodał, że wielu świętych zostało osądzonych, ponieważ bronili miłości, darmowości zbawienia, nauczania katolickiego, jak choćby św. Joanna d’Arc.

Ojciec Święty zachęcił, by zastanowić się dzisiaj nad darmowością zbawienia, jakie otrzymaliśmy darmo w Jezusie, wcale na nie nie zasługując. Dzięki temu będziemy wierni tej miłości miłosiernej, miłości ojca i matki, ponieważ sam Bóg nam mówi, że jest On wobec nas jak matka. Zachęcił, byśmy nie dali się zwieść uczonym, którzy ograniczają Bożą miłość.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Boża miłość jest syntezą wszystkiego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież: Boża miłość jest syntezą wszystkiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.