Papież do piłkarzy o wartościach sportu

Papież do piłkarzy o wartościach sportu
(fot. CTV)
KAI / kn

Sport zawiera w sobie duże wartości wychowawcze, ważne dla rozwoju osoby, takie jak wzrastanie osobiste w harmonii ciała i ducha oraz społeczne w solidarności, lojalności i szacunku.

Przypomniał o tym papież Franciszek w przemówieniu do przedstawicieli władz włoskiej piłki nożnej, których przyjął na audiencji 2 maja w Pałacu Apostolskim w Watykanie. W spotkaniu wzięli udział zawodnicy, trenerzy i działacze drużyn Fiorentina i Napoli oraz przedstawiciele Włoskiej Federacji Piłki Nożnej i klubów Serie A [włoskiej ekstraklasy - KAI].

Ojciec Święty wskazał na znaczenie społeczne, jakie ten rodzaj sportu ma we Włoszech, w Argentynie i w wielu innych krajach. Dlatego też od piłkarzy oraz od krajowych i lokalnych szefów władz piłkarskich wymaga się poczucia odpowiedzialności społecznej zarówno na boisku, jak i poza nim - podkreślił mówca.

Odwołał się następnie do własnych "dobrych wspomnień" - jak to określił - z dzieciństwa, gdy wielokrotnie chadzał na stadion i były to "radosne chwile, razem z mymi krewnymi". "Chciałbym życzyć, aby piłka nożna i każdy inny bardzo popularny sport odzyskał wymiar święta" - powiedział Franciszek.

Zwrócił uwagę, że "dziś piłka obraca się w wielkim kręgu interesów, reklamy, telewizji itp.", dodając, że czynnik ekonomiczny nie powinien górować nad sportowym, istnieje bowiem ryzyko "wypaczenia tego wszystkiego na płaszczyźnie zarówno międzynarodowej i krajowej, jak i lokalnej".

Zaznaczył, że na zawodnikach spoczywa pod tym względem wielka odpowiedzialność. "Znajdujecie się w centrum uwagi, a wielu waszych kibiców to ludzie młodzi i bardzo młodzi, pamiętajcie o tym, pomyślcie, że wasz sposób zachowania znajduje oddźwięk dobry i zły. Bądźcie zawsze prawdziwymi sportowcami" - zaapelował papież.

Podkreślił z kolei, iż sport zawiera w sobie "silną wartość wychowawczą" z punktu widzenia wzrostu osoby ludzkiej: chodzi o wzrastanie zarówno osobiste w jedności ciała i ducha, jak i społeczne - w solidarności, lojalności i poszanowaniu wzajemnym. "Oby piłka nożna mogła zawsze rozwijać te możliwości!" - życzył Ojciec Święty.

Życzył również wszystkich swym gościom owocnej pracy i aby zaplanowane na 3 maja spotkanie finałowe Pucharu Włoch między drużynami Fiorentiny i Napoli "było prawdziwym świętem sportowym".

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do piłkarzy o wartościach sportu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.