Papież dowiedzi 20 czerwca Bozzolo i Barbianę

Papież dowiedzi 20 czerwca Bozzolo i Barbianę
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

We wtorek, 20 czerwca 2017, Franciszek uda się z pielgrzymką do (w prowincji Mantua i diecezji Cremona) oraz Barbiany (prowincja i diecezja florencka), aby modlić się przy grobach ks. Primo Mazzolari (1890-1959) i ks. Lorenzo Milani (1923-1967). Wizyta ta będzie miała charakter prywatny - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Primo Mazzolari (1890-1959), znany jako proboszcz z Bozzolo uważany jest za jedną najważniejszych postaci włoskiego katolicyzmu w pierwszej połowie XX wieku. Jego myśl antycypowała pewne linie II Soboru Watykańskiego, w szczególności w odniesieniu do "Kościoła ubogich", do wolności religijnej, pluralizmu, dialogu z osobami dalekimi od Kościoła. Był zdecydowanym przeciwnikiem ideologii faszystowskiej i wszelkich form niesprawiedliwości i przemocy (m.in. ukrywał i uratował w czasie wojny wielu Żydów i antyfaszystów).

Ks. Lorenzo Milani (1923-1967) był wybitnym przedstawicielem katolicyzmu społecznego, zaangażowanym w nauczanie ludzi ubogich, bronił prawa do sprzeciwu sumienia. Był także publicystą i wybitnym pedagogiem.

Ojciec Święty przybędzie do Bozzolo śmigłowcem z Watykanu o godz. 9.00. Po powitaniu z biskupem Cremony, Antonio Napolionim oraz burmistrzem uda się do parafii św. Piotra i pomodli się przy grobie ks. Primo Mazzolari oraz skieruje słowo do zgromadzonych w kościele wiernych.

Następnie o 10.30 papież wyruszy w drogę do miejscowości Barbiana, gdzie zostanie około 11.15 powitany przez arcybiskupa Florencji, kard. Giuseppe Betoriego oraz burmistrza. Kolejnym etapem jego podróży będzie miejscowy cmentarz i modlitwa przy grobie ks. Lorenzo Milaniego, z okazji 50 rocznicy śmierci tego kapłana. W kościele spotka się z uczniami ks. Milaniego, a w ogrodzie przy plebanii skieruje słowo do zgromadzonych osób. Około 13.15 Franciszek powróci do Watykanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież dowiedzi 20 czerwca Bozzolo i Barbianę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.