Papież: dzisiaj nam chrześcijanom grozi to, że niektóre rządy odbiorą nam wolność sumienia

Papież: dzisiaj nam chrześcijanom grozi to, że niektóre rządy odbiorą nam wolność sumienia
(fot. EPA/ALBERTO PIZZOLI)
PAP / pch

"Są katolicy, którzy nie akceptują tego, co powiedział Watykan w sprawie wolności kultu, wolności sumienia. Są też ludzie, którzy nie akceptują katolików. Także my mamy ten problem" - oświadczył papież.

W czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze z Maroka papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że istnieje niebezpieczeństwo, iż w niektórych krajach rządy mogą odebrać chrześcijanom wolność sumienia.

Mówił, że trzeba wstydzić się odmowy prawa do sprzeciwu sumienia. Zaznaczył, że w Maroku istnieje "wolność kultu, wolność religii, wolność przynależności". Podkreślił, że w kraju, który odwiedził, panuje w tym względzie więcej wolności niż w niektórych innych państwach muzułmańskich.

Następnie mówił o chrześcijanach i Kościele. "Wystarczy pomyśleć o nas, chrześcijanach 300 lat temu, czy była wolność, jaką mamy dzisiaj" - stwierdził Franciszek.
Mówiąc o tym procesie rozwoju przypomniał: "Usunęliśmy z katechizmu Kościoła katolickiego karę śmierci". "300 lat temu palono żywcem heretyków" - dodał.
Franciszek podkreślał, że Kościół rozwinął "świadomość moralną" i "stosunek do osoby". "Także my musimy wzrastać" - zaznaczył.
"Są katolicy, którzy nie akceptują tego, co powiedział Watykan w sprawie wolności kultu, wolności sumienia. Są też ludzie, którzy nie akceptują katolików. Także my mamy ten problem" - oświadczył papież.
Następnie stwierdził: "Mnie niepokoi inna rzecz. Krok wstecz nas, chrześcijan, kiedy likwidujemy wolność sumienia. Pomyślmy o chrześcijańskich placówkach kościelnych, które nie mają prawa do sprzeciwu sumienia, na przykład w sprawie eutanazji".
"Jak to? Kościół poszedł naprzód, a wy kraje chrześcijańskie cofnęliście się? Pomyślcie o tym, bo to prawda. Dzisiaj nam chrześcijanom grozi to, że niektóre rządy odbiorą nam wolność sumienia, która jest pierwszym krokiem wolności kultu" - powiedział papież.
Następnie dodał: "Nie oskarżajmy muzułmanów, oskarżajmy my w tych krajach, gdzie do tego dochodzi. Trzeba się tego wstydzić".
Mówiąc o migracji i wznoszeniu murów oraz drutów kolczastych, papież stwierdził, że gdy widział takie nagrania płakał.
"Płakałem, bo nie mieści mi się głowie i w moim sercu tyle okrucieństwa, to, że ludzie toną w Morzu Śródziemnym" - wyznał. Mówił też o wstrząsających nagraniach filmowych przedstawiających więzienia dla migrantów, co było zapewne nawiązaniem do sytuacji w Libii.
Zaznaczył, że niektóre państwa mówią, że nie przyjmą migrantów, bo nie mają miejsca. "Ale są też inne kraje - dodał - jest człowieczeństwo w Unii Europejskiej".
"Cała Unia Europejska powinna o tym rozmawiać" - dodał.
Papież podkreślał, że nie można dopuszczać do tego, by migranci tonęli albo odsyłać ich tam, gdzie wpadną w ręce handlarzy ludźmi, gdzie zostaną zabici lub będą torturowani.
Podkreślił, że kiedyś rozmawiał z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem i od niego usłyszał: "Prawa człowieka są ważniejsze od porozumień".
Franciszek powiedział: "To zdanie zasługuje na nagrodę Nobla".
Papież zaznaczył, że cechą populizmu jest "sianie strachu".
"Strach jest początkiem dyktatury" - ocenił papież.
Trzeba jego zdaniem wyciągać lekcję z historii, jaką było dojście Adolfa Hitlera do władzy.
Franciszek powiedział też, że odpowiedzią na zjawisko migracji powinna być wielkoduszność i inwestycje w krajach pochodzenia migrantów, zwłaszcza w edukację.
"Pomyślmy - mówił - o zimie demograficznej w Europie".
"Pomyślmy o wielkoduszności wielu krajów" - dodał.
Franciszek, pytany o słowa wicepremiera Włoch Matteo Salviniego o tym, że "nie trzeba bać się rodziny, ale islamu", przyznał: "nie rozumiem włoskiej polityki".
Na pytanie, dlaczego nie przyjął dymisji francuskiego kardynała Philippe' a Barbarina, skazanego za tuszowanie pedofilii, odparł, że w sądownictwie istnieje zasada domniemania niewinności. "Zobaczymy co się wydarzy" - stwierdził odnosząc się do dalszego postępowania w jego sprawie i apelacji, jaką złożył. Przypomniał, że w Hiszpanii "medialne wyroki zniszczyły życie księżom".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: dzisiaj nam chrześcijanom grozi to, że niektóre rządy odbiorą nam wolność sumienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.