Papież Franciszek: Benedykt XVI został zinstrumentalizowany

Papież Franciszek: Benedykt XVI został zinstrumentalizowany
Papież Franciszek - fot. Grzegorz Gałązka
KAI / pzk

Papież Franciszek uważa, że jego poprzednik Benedykt XVI został zinstrumentalizowany po swojej rezygnacji. „Przez lata papież senior był instrumentalizowany przez pozbawionych skrupułów ludzi do celów ideologicznych i politycznych”, napisał 87-letni Franciszek w swojej autobiografii, która zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu. Jej fragmenty opublikował dzisiaj włoski dziennik ‘Corriere della Sera’.

„Ci ludzie nie zaakceptowali rezygnacji papieża z Niemiec i myśleli tylko o własnych korzyściach”, kontynuuje Franciszek. Jego zdaniem nie docenili ‘dramatycznej możliwości’ rozłamu w Kościele.

DEON.PL POLECA
Franciszek przypomniał, że odwiedził on Benedykta XVI w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo wkrótce po objęciu urzędu. Papież senior udał się tam po swojej rezygnacji. „Wspólnie zdecydowaliśmy, że lepiej będzie dla niego nie żyć w ukryciu, jak początkowo zakładał, ale spotykać się z ludźmi i uczestniczyć w życiu Kościoła. Niestety, na niewiele się to zdało, ponieważ w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie brakowało kontrowersji, które zaszkodziły nam obu” – czytamy w opublikowanych fragmentach.

Po zaskakującej rezygnacji Benedykta XVI, arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na jego następcę 13 marca 2013 roku.
Po krótkim pobycie w Castel Gandolfo Benedykt XVI żył we względnym odosobnieniu w Watykanie. Jego komentarze czasami wywoływały poruszenie, na przykład w 2020 roku, kiedy skomentował obowiązkowy celibat w książce konserwatywnego kard. Roberta Saraha. Papież z Niemiec zmarł w Sylwestra 2022 roku w wieku 95 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi....

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: Benedykt XVI został zinstrumentalizowany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.