Papież Franciszek mianował swojego osobistego pielęgniarza

Papież Franciszek mianował swojego osobistego pielęgniarza
Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
PAP/ kb

Papież Franciszek mianował swojego osobistego pielęgniarza. O nominacji dla Massimiliano Strappettiego poinformował w czwartek Watykan. Po zeszłorocznej operacji jelita papież powiedział, że to on uratował mu życie. To pierwsza taka nominacja w Watykanie.

W biuletynie watykańskiego biura prasowego podano, że Strappetti został „osobistym asystentem do spraw zdrowotnych” papieża. Pielęgniarz zajmie więc miejsce w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka 85-letni Franciszek, by całkowicie zająć się jego zdrowiem.

Osobisty pielęgniarz papieża

Dotąd papież miał jedynie osobistego lekarza - jest nim profesor Roberto Bernabei. Strappetti pracował wcześniej na oddziale reanimacji rzymskiej kliniki Gemelii.

Z jednej strony, jak się zauważa, nominacja jest wyrazem uznania dla Strappettiego, który przed ponad rokiem poradził, aby papież natychmiast poddał się operacji jelita. Z drugiej zaś strony to wyraźny znak, że Franciszek wraz z coraz bardziej zaawansowanym wiekiem potrzebuje stałej opieki w razie problemów ze zdrowiem. Obecnie polegają one na dotkliwym bólu kolana i trudnościach z poruszaniem się.

Podczas niedawnej wizyty w Kanadzie papież korzystał codziennie z wózka inwalidzkiego. Po powrocie z męczącej podróży, w środę Franciszek przyszedł na audiencję generalną w Auli Pawła VI podpierając się laską.

Wracając do Rzymu powiedział dziennikarzom, że nie będzie mógł kontynuować podróży w dotychczasowym rytmie i musi ograniczyć wysiłki.

Dwa dni po jego powrocie Watykan zapowiedział na wrzesień trzydniową pielgrzymkę papieża do Kazachstanu na kongres międzyreligijny, gdzie w stolicy kraju Nur-Sułtan ma spotkać się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

Osobisty pielęgniarz Franciszka współpracuje też z papieskim jałmużnikiem kardynałem Konradem Krajewskim niosąc pomoc bezdomnym.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek mianował swojego osobistego pielęgniarza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.