Pięć myśli papieża Franciszka o przyjaźni

Pięć myśli papieża Franciszka o przyjaźni
Papież Franciszek. Fot. Depositphotos.com
DEON.pl / mł

Papież Franciszek wiele razy w swoich homiliach i wystąpieniach mówił o przyjaźni z ludźmi i z Bogiem. Oto pięć cytatów, które skłaniają do refleksji i pokazują, czym jest przyjaźń w życiu człowieka i jak bardzo należy o nią dbać. 

W swoim nauczaniu papież akcentuje bliskość, jaka wynika z przyjaźni, i wyjątkowość więzi, jaka łączy osoby darzące się przyjacielskim uczuciem. Sam Franciszek nie jest człowiekiem samotnym, ma bliskich przyjaciół, do których wciąż, mimo wieku i urzędu, lubi po prostu od czasu do czasu zadzwonić. Jest też głęboko przekonany, że głęboka relacja przyjaźni z Bogiem jest największym darem, jaki może otrzymać człowiek.   

 

"Przyjaźń jest darem życia i darem Boga. Wierni przyjaciele, którzy są u naszego boku w chwilach trudnych, są odbiciem miłości Pana, Jego pocieszenia i Jego miłującej obecności." - pisał papież Franciszek na Twitterze 30 lipca 2020 roku. 

 

“Przyjaźń z Panem to dar. Otrzymaliśmy go jako nasze przeznaczenie. Takie jest nasze powołanie: żyć jak przyjaciele Pana. Jest to ten sam dar, który otrzymali też apostołowie, choć z większą mocą. Wszyscy chrześcijanie otrzymali ten dar: otwarcie, dostęp do Serca Jezusa, do przyjaźni z Nim. «Nam przypadło otrzymać w darze Twoją przyjaźń. Naszym przeznaczeniem jest być Twoimi przyjaciółmi». Jest to dar, który Pan zachowuje na zawsze. On jest wierny temu darowi.” - mówił podczas homilii w maju 2018 r. 

 

"Biblia mówi, że ten, kto znalazł przyjaciela, skarb znalazł. Chciałbym zaproponować wszystkim wyjście poza grupy przyjaciół i budowanie przyjaźni społecznej, tak potrzebnej do dobrego współistnienia. Spotkać się ponownie, zwłaszcza z najuboższymi i najbardziej bezbronnymi. Z tymi, którzy znajdują się na peryferiach." - pisał papież w komentarzu do papieskiej intencji na lipiec 2021. 

 


"Nie bójmy się zobowiązań na całe życie, zobowiązań, które angażują i obejmują całe życie! W ten sposób życie będzie owocne! I to jest wolność: mieć odwagę podejmować te decyzje w sposób wielki”. mówił papież Franciszek 4 maja 2013

 


"Nieraz zachowujemy się jak mieszkańcy Nazaretu, wolimy Boga na odległość: miłego, dobrego, wspaniałomyślnego, ale odległego, takiego, który nie przeszkadza. Bowiem Bóg bliski i codzienny, przyjaciel i brat wymaga od nas, byśmy nauczyli się bliskości, codzienności, a przede wszystkim braterstwa.“ - wołał papież do młodych w Panamie, w styczniu 2019, podczas Światowych Dni Młodzieży. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Chrześcijańska duchowość ma wiele wątków, które ukazuje jej niepowtarzalne bogactwo. Ich wspólnego mianownika można dopatrywać się w mowie pożegnalnej Jezusa zawartej w Ewangelii wg św. Jana. Tutaj odnajdujemy słowa: „To jest moje przykazanie, abyście się...

Skomentuj artykuł

Pięć myśli papieża Franciszka o przyjaźni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.