Papież Franciszek może spotkać się w Kazachstanie z prezydentem Chin

Papież Franciszek może spotkać się w Kazachstanie z prezydentem Chin
Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
KAI / tk

Chiński prezydent Xi Jinping ma odwiedzić Kazachstan w tym samym dniu, w którym papież Franciszek będzie przebywał w tym środkowoazjatyckim kraju -zauważa agencja CNA. Kazachskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Xi spotka się z prezydentem Kazachstanu Kasymem Żormat Tokajewem 14 września podczas trzydniowej wizyty papieża w stolicy kraju, Nur-Sułtan. Zbieżne wizyty Franciszka i Xi przypadają na czas, gdy Stolica Apostolska i Chiny prowadzą negocjacje w sprawie odnowienia tymczasowego porozumienia o mianowaniu biskupów w Chinach – zauważa CNA.

Spotkanie Franciszka z prezydentem Xi

Pekin zerwał relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską w 1951 roku po tym, jak Mao Zedong doszedł do władzy w wyniku chińskiej rewolucji komunistycznej i wydalił misjonarzy z Chin. Bez stosunków dyplomatycznych potencjalne spotkanie Xi z papieżem Franciszkiem miałoby charakter nieoficjalny. W historii Kościoła nigdy nie doszło do spotkania papieża z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej.

Agencja CNA powołuje się na osobę pracującą w kazachskim parlamencie, według której „teoretycznie jest możliwe”, że papież i prezydent ChRL mogliby się spotkać. Papież weźmie udział w Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w stolicy Kazachstanu Nur Sułtan w dniach 13-15 września. Jest jednak mało prawdopodobne, aby chiński przywódca wziął udział w szczycie przywódców religijnych, tym bardziej że władze w Pekinie są oskarżane o brutalne prześladowania muzułmanów ujgurskich w północno-zachodnim regionie Chin - Xinjiang.

Stosunki Watykanu z Chinami

Stolica Apostolska jest jednym z zaledwie 14 państw, które mają formalne więzi dyplomatyczne z Tajwanem, oficjalnie Republiką Chińską. Natomiast Pekin postrzega Tajwan jako zbuntowaną prowincję i wywiera presję na poszczególne kraje, aby zerwały więzi z Tajwanem. Może to dotyczyć także nacisków na Stolicę Apostolską, uzależniając przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Pekinem od zerwania relacji z Tajwanem.

Watykan dąży także do odnowienia tymczasowego porozumienia z ChRL w sprawie mianowania biskupów. W tle wszelkich spotkań z chińskimi urzędnikami podczas papieskiej podróży jest aresztowanie i zbliżający się proces w Hongkongu katolickiego kardynała Josepha Zena, który jest znanym obrońcą wolności religijnej i demokracji. Emerytowany biskup Hong Kongu ma stanąć przed sądem wraz z czterema innymi osobami w dniach 19-23 września w związku z jego rolą jako powiernika funduszu prawnego na rzecz demokracji.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek może spotkać się w Kazachstanie z prezydentem Chin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.