Papież Franciszek opowiedział o tym, gdy pierwszy raz poznał Polaków

Papież Franciszek opowiedział o tym, gdy pierwszy raz poznał Polaków
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
2 lata temu
KAI / sz

"Pamiętam jak po wojnie - a byłem wtedy 10, 12-letnim chłopcem - tam, gdzie pracował mój tata przybyli Polacy" - mówił papież.

 
To migranci budują kraj, tak samo jak zbudowali Europę. Europa powstała z wielu fal migracyjnych na przestrzeni wieków - powiedział papież Franciszek, odnosząc się kryzysu migracyjnego na świecie. Stolica Apostolska opublikowała dziś zapis rozmowy Ojca Świętego ze skalabrynianami. Oprócz przekazanego im przemówienia, o którym informowaliśmy już wczoraj, papież odpowiadał również na pytania zakonników pracujących wśród migrantów.
 

Franciszek nawiązał do swych doświadczeń z Argentyny, która jest, jak zauważył, koktajlem fal migracyjnych.

"Ja sam jestem synem migrantów, i pamiętam jak po wojnie - byłem wtedy 10- 12-letnim chłopcem - tam, gdzie pracował mój tata przybyli Polacy, wszyscy migranci. Zostali przyjęci bardzo dobrze. Argentyna ma to doświadczenie przyjmowania, bo była praca i migranci byli potrzebni" - dodał Ojciec Święty.

Franciszek zaapelował też do zakonników, aby dbali o swych współbraci w podeszłym wieku, by nie odsyłali ich do domów opieki, lecz jak najdłużej zachowali ich we wspólnocie. Jako przestrogę opowiedział im historię, którą sam usłyszał jako dziecko od swej babci:

"Z pewną rodziną mieszkał dziadek wdowiec. W pewnym momencie tak bardzo brudził się przy jedzeniu, że ojciec rodziny postanowił, że odtąd będzie jadł sam przy własnym stole w kuchni. Kilka dni później ojciec wracając z pracy do domu, zobaczył, jak jego mały synek zestawia z desek kolejny mały stół. To dla ciebie tato, abyś miał na czym jeść, kiedy będziesz stary" - powiedział mu synek.

"W dzisiejszym społeczeństwie, kulturze istnieje niebezpieczeństwo, że osoby starsze będą traktowane jak śmieci" - dodał papież, komentując tę zasłyszaną w dzieciństwie historię.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek opowiedział o tym, gdy pierwszy raz poznał Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.