Papież Franciszek: podzielony Kościół nie jest Kościołem

Papież Franciszek: podzielony Kościół nie jest Kościołem
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / jb

"Podzielony Kościół nie jest Kościołem"- oświadczył papież Franciszek, odnosząc się do podziałów wśród biskupów w USA. Przestrzegł w poniedziałek media przed "dolewaniem oliwy do ognia" i zaapelował o krzewienie jedności.

 

Podczas spotkania z delegacją agencji informacyjnej Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych Catholic News Service (CNS) z okazji 100-lecia jej istnienia papież, pytany o rolę katolickich dziennikarzy w ich kraju, odparł, że ich zadaniem powinno być krzewienie jedności oraz "próba przekonania osób do tego, by ze sobą rozmawiały, by razem zastanawiały się i szukały dróg braterstwa".

"Kościół w Stanach Zjednoczonych był odważny, ma swoją historię, świętych i wiele uczynił" - zaznaczył Franciszek, cytowany przez CNS.

"Ale - dodał - jeśli środki przekazu dolewają oliwy do ognia z jednej albo z drugiej strony, to nie pomaga".

DEON.PL POLECA

"Droga podziału prowadzi donikąd" - powiedział papież. Położył nacisk na to, że jedność to nie jest jednorodność; "to jedność z różnicami, ale z jednym sercem".

"Ja myślę tak, ty myślisz tak, możemy to przedyskutować, ale z tym samym sercem" - wyjaśnił.

"Może są grupy tradycjonalistów w Stanach Zjednoczonych, ale są też tutaj w Watykanie" - przyznał Franciszek.

Jego zdaniem amerykański Kościół jest "żywy, pełen życia". Zwrócił uwagę na dużą sieć szkół katolickich w USA i wysiłki tamtejszego Kościoła na rzecz pomocy imigrantom i ich integracji.

"To, co Kościół zrobił dla imigrantów jest wspaniałe. Jest też bardzo szczodry w pomaganiu innym i jest pokorny z powodu tego, co wycierpiał przez kryzys wykorzystywania seksualnego" - mówił papież. Dodał: "To Kościół, który się modli".

Franciszek zapewnił, że patrzy na Kościół w USA z nadzieją.

W czasie spotkania z amerykańskimi dziennikarzami katolickimi oznajmił, że zamierza jechać do Iraku, o ile nie dojdzie do nowej groźnej fali pandemii koronawirusa. Podróż planowana jest na 5-8 marca.

Jak wyjaśnił, nawet jeśli z powodów sanitarnych większość Irakijczyków będzie mogła oglądać go tylko w telewizji, to jednak "zobaczą, że papież jest w ich kraju".

"Jestem - wyjaśnił - pasterzem ludzi, którzy cierpią".

Franciszek, pytany o swoje powtarzające się dolegliwości z powodu rwy kulszowej, podkreślił, że lekarz poradził mu odwołać udział w uroczystościach, w trakcie których musiałby długo stać.

Zaznaczył zarazem, że lekarz powiedział mu, że musi odmawiać modlitwę Anioł Pański.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: podzielony Kościół nie jest Kościołem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.