Papież Franciszek: tego nie wolno używać podczas Mszy, to niedopuszczalne

Papież Franciszek: tego nie wolno używać podczas Mszy, to niedopuszczalne
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / youtube.com / mp

O fundamentalnym znaczeniu Eucharystii dla życia chrześcijańskiego mówił dziś papież rozpoczynając nowy cykl katechez poświęconych właśnie tej centralnej tajemnicy wiary Kościoła.

Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 13 tys. wiernych.
Pełny tekst katechezy dostępny TUTAJ >>

Już na wstępie, wyjaśniając wybór tematyki swych katechez, Ojciec Święty wskazał, że dla chrześcijan, podstawowe znaczenie ma zrozumienie wartości i sensu Mszy Świętej, aby coraz pełniej przeżywać swą relację z Bogiem. Przypomniał słowa prześladowanych chrześcijan, żyjących na początku IV wieku w północnej Afryce, którzy wyjaśniali, że ich życie chrześcijańskie życie zamarłoby, gdyby nie mogli sprawować Eucharystii.

Można zatem wyrzec się życia ziemskiego z powodu Eucharystii, ponieważ daje nam ona życie wieczne, czyniąc nas uczestnikami zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Papież zachęcił do postawienia sobie pytania, co dla każdego z nas oznacza udział w ofierze Mszy św. i przystępowanie do Stołu Pańskiego. 
"Dlaczego czynimy znak Krzyża i dokonujemy aktu pokuty na początku Mszy św.? W tym miejscu chciałbym dokonać jeszcze jednej dygresji. Czy widzieliście jak żegnają się dzieci? Czasami robią to byle jak. A w ten sposób zaczyna się Msza św., w ten sposób zaczyna się życie, w ten sposób zaczyna się dzień. To ma oznaczać, że zostaliśmy odkupieni przez krzyż Chrystusa. Patrzcie na dzieci i uczcie je dobrze czynić znak krzyża. A te czytania mszalne, dlaczego tam są? Dlaczego w niedzielę czytane są trzy teksty, w inne dni dwa, dlaczego tam są i co oznacza czytanie mszalne?
Dlaczego są czytane i jaki mają z tym związek? Albo, dlaczego w pewnym momencie kapłan, który przewodniczy celebracji, mówi: "W górę serca?". Nie mówi: "w górę nasze telefony komórkowe!", żeby zrobić zdjęcie. Nie! To straszne! Jestem bardzo smutny, kiedy celebruję Mszę św. tutaj na placu, albo w bazylice i widzę wiele telefonów komórkowych wzniesionych w górę. Nie tylko wiernych, ale także niektórych księży a nawet biskupów. Ależ proszę was: Msza św. nie jest spektaklem! To wyjście na spotkanie z męką i zmartwychwstaniem Pana. Dlatego kapłan mówi: "W górę serca!". Co to znaczy? Zapamiętajcie - żadnych telefonów komórkowych!"
Franciszek podkreślił znaczenie odnowy liturgicznej dokonanej przez II Sobór Watykańskim, aby doprowadzić chrześcijan do zrozumienia wspaniałości wiary i piękna spotkania z Chrystusem. Dlatego przez nowy cykl katechez Ojciec Święty pragnie dopomóc wiernym w lepszym poznaniu wielkiego daru, który dał nam Bóg w Eucharystii, podkreślając, iż sakramenty są znakami Bożej miłości, uprzywilejowanymi drogami, aby spotkać się z Bogiem.
"Jeśli dziś przyszedł by tutaj prezydent Republiki albo jakaś ważna osoba na świecie, możemy być pewni, że wszyscy bylibyśmy blisko tej osoby, chcielibyśmy ją pozdrowić. Ale pomyśl, kiedy idziemy na Mszę św. to jest tam obecny Pan. A ty jesteś rozproszony, kręcisz się. To jest Pan. Warto o tym pomyśleć. - "Ależ Ojcze, Msze św. są nudne!". - "Cóż mówisz: że Pan jest nudny?" - "Nie, Msza nie jest nudna, ale księża". Trzeba żeby księża się nawrócili. Ale Pan jest tutaj obecny! Czy to jasne? Nie zapominajcie o tym. Uczestnictwo we Mszy świętej to przeżywanie po raz kolejny Męki i zbawczej śmierci Pana".
"Poprzez te katechezy chciałbym wraz z wami na nowo odkryć piękno ukryte w celebracji eucharystycznej a które, gdy zostanie odsłonięte, nadaje pełny sens życiu każdego z nas" - powiedział papież na zakończenie dzisiejszego spotkania z wiernymi na placu św. Piotra.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: tego nie wolno używać podczas Mszy, to niedopuszczalne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.