Papież: Kościół szanuje politykę, gdy troszczy się o najsłabszych

Papież: Kościół szanuje politykę, gdy troszczy się o najsłabszych
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / sz

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek grupie francuskich polityków, że Kościół katolicki szanuje działalność polityczną wtedy, gdy w jej centrum znajduje się troska o najsłabszych i zachęta do życia w szacunku dla innych.

Podczas audiencji dla delegacji parlamentarzystów i polityków z regionu Marsylii Franciszek oświadczył: "Wielkość polityczna ujawnia się wtedy, gdy w trudnych momentach opiera się na wielkich zasadach i długoterminowym myśleniu o dobru wspólnym". Przypomniał o znaczeniu zasad "pomocniczości i solidarności" oraz potrzebie działań na rzecz zgody i dialogu.

"Wartości wolności, równości i braterstwa stanowią podstawę i horyzont waszej odpowiedzialności" - wskazał Franciszek. "W obliczu problemów społecznych trzeba być promotorem prawdziwej debaty na temat wartości i wspólnych dla wszystkich celów. Do udziału w takiej dyskusji chrześcijanie wezwani są wraz z wyznawcami wszystkich innych religii i wszystkimi ludźmi dobrej woli" - zaznaczył.

Waszym zadaniem - mówił papież - jest to, by być zawsze blisko ludzi, zwłaszcza najsłabszych i "nie popadać w rezygnację w obliczu nierówności społecznych, źródła chorób społeczeństwa". Franciszek apelował następnie o "krzewienie integralnego nawrócenia ekologicznego, by stać na straży wspólnego domu".

DEON.PL POLECA

Papież zaapelował też o przyjmowanie migrantów i uchodźców. "Chodzi o to, by wytrwać w poszukiwaniu środków odpowiadających dobru wszystkich, by przyjmować, chronić, krzewić integralny rozwój ludzki i integrować" migrantów w społeczeństwie - wyjaśnił.

"W ten sposób można przyczynić się do budowy społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, bardziej ludzkiego i braterskiego" - ocenił Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: Kościół szanuje politykę, gdy troszczy się o najsłabszych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.