Papież nakazuje zakonnikom zaprzestania zgody na eutanazję w ich placówkach

Papież nakazuje zakonnikom zaprzestania zgody na eutanazję w ich placówkach
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl // Andries van den Abeele (Wikiportrait) [CC BY 3.0] via Wikimedia Commons)
Catholic News Service / kk

Brat René Stockman, przełożony generalny Braci Miłosierdzia (Fratres Caritate, Brothers of Charity), przekazał że papież osobiście poparł watykańskie ultimatum, by członkowie zakonu do końca sierpnia zaprzestali zgody na praktykę eutanazji w prowadzonych przez nich szpitalach.

Bracia Miłosierdzia obecnie prowadzą 15 placówek dla osób chorych psychicznie w Belgii. Przez placówki zakonu każdego roku przewija się nawet około 5000 osób cierpiących na choroby psychiczne. W zeszłym roku 12 pacjentów szpitali prowadzonych przez Braci zgłosiło prośbę o eutanazję. Dwóch z nich zostało przetransportowanych do innych szpitali w celu jej przeprowadzenia.

Na początku maja zarząd pięciu szpitali prowadzonych przez zgromadzenie zdecydował, że będzie się w nich przeprowadzać eutanazję. Zakonnicy uchylali się od odpowiedzialności twierdząc, że większość członków zarządu to ludzie świeccy. Już wtedy kuria generalna Braci Miłosierdzia domagała się od członków belgijskiej prowincji, by wycofali się ze zgody na przeprowadzenie eutanazji w swych placówkach.

Każdy z Braci musi teraz osobiście podpisać list do przełożonego generalnego, w którym deklaruje, że "w pełni zgadza się z nauczaniem Kościoła Katolickiego, które zawsze głosiło, że ludzkie życie musi być bezwzględnie szanowane i chronione od naturalnego poczęcia, aż do momentu naturalnej śmierci".

Bracia, którzy nie zgodzą się na podpisanie listu, będą rozliczeni przez prawo kanoniczne. Jeśli grupa odmówi, może spodziewać się postępowania prawnego, a nawet wykluczenia z Kościoła.

DEON.PL POLECA

Brat Stockman dodał w wypowiedzi udzielonej serwisowi Catholic News Service, że grupie pod żadnym względem nie wolno dłużej uważać eutanazji za rozwiązanie ludzkiego cierpienia.

Stockman, który sam jest wykształconym psychiatrą, zwrócił się do Watykanu z prośbą o śledztwo wiosną tego roku, po tym gdy grupa zakonników jego zgromadzenia odmówiła zmiany swojej polityki po formalnej prośbie przełożonego. Dochodzenie przeprowadziły wspólnie Kongregacja Nauki Wiary oraz Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

O ultimatum w stosunku do zakonników zostali poinformowani także belgijscy biskupi i nuncjusz apostolski w Belgii, przeciw którym w czerwcu wystąpiła grupa Braci Miłosierdzia. Biskupi otwarcie zadeklarowali, że nie zgadzają się na praktykę eutanazji w katolickich ośrodkach.

Zmiana polityki zakonu miała miejsce w rok po tym, gdy na prywatny katolicki ośrodek opieki w Diest została nałożona kara w wysokości 6,600$ za odmowę przeprowadzenia eutanazji na 74-letniej pacjentce cierpiącej na raka płuc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Papież nakazuje zakonnikom zaprzestania zgody na eutanazję w ich placówkach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.