Papież: nie otworzyłem furtki dla rozwodów

Papież: nie otworzyłem furtki dla rozwodów
(fot. G. Gałązka / galazka.deon.pl)
4 lata temu
Catholic News Agency / kw

"Te zmiany były potrzebne" - powiedział papież o dekretach przyspieszających procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Dodał, że chciał je wprowadzić już Pius X.

Podczas podróży powrotnej z Filadelfii do Rzymu, Franciszek - zgodnie z tradycją - udzielił 40-minutowego wywiadu grupie dziennikarzy. Jedno z pytań dotyczyło ostatnich zarządzeń papieża w sprawie usprawnienia procesu stwierdzania nieważności małżeństwa. Jean Marie Guenois z francuskiego Le Figaro zapytał go, czy te dokumenty nie tworzą de facto "katolickiego rozwodu" oraz dlaczego zamknięto dyskusję na ten temat.

W odpowiedzi Franciszek podkreślił, że tym motu proprio (dekretem) zamknął on drogę, która mogłaby prowadzić do rozwodu. "Ci, którzy uznają to [rozwiązanie] za katolicki rozwód mylą się. Ostatni dokument zamknął tę furtkę przez którą mogłaby przejść [możliwość] rozwodu" - stwierdził Papież.

"Ten dokument, to motu proprio, usprawnia procesy i je przyspiesza. Ale nie wprowadza rozwodów, bo małżeństwa nie da się rozwiązać, jeśli jest sakramentem. I Kościół nie może tego zmienić. To doktryna, że ten sakrament jest nierozwiązywalny".

Zmiany - jak stwierdził Papież - były potrzebne i prosili o nie uczestnicy zeszłorocznego Synodu, mówiąc że wiele osób czeka na rozwiązanie sprawy 10-15 lat. "Jest jeden wyrok, potem kolejny. Potem znów apelacja, kolejna i jeszcze kolejna. I tak bez końca" - skomentował tę sytuację Franciszek.

Ojciec Święty potwierdził, że chodziło tylko o zmiany proceduralne, które chciał wprowadzić nawet papież Pius X, ale "nie miał ani czasu, ani możliwości, aby to zrobić".

Franciszek w odpowiedzi na pytanie francuskiego dziennikarza stwierdził również, że to, na czym Kościół musi się skupić, to proces przygotowania do małżeństwa: "Często myślę o tym, że aby zostać księdzem, trzeba przygotowywać się osiem lat, a nie jest określone, że Kościół potem nie zabierze ci tego stanu kapłaństwa".

Papież dodał również: "Ale na coś, co ma trwać przez całe życie, oni robią cztery kursy! Cztery razy... Coś nie jest w porządku. I z tym czymś musi zmierzyć się Synod: jak przygotować się do małżeństwa. To jedna z najtrudniejszych rzeczy".

Papież Franciszek dokonał znaczących zmian w procesie stwierdzania nieważności małżeństwa. Postanowił, by uprościć i przyspieszyć proces kanoniczny o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W Watykanie opublikowano dwa motu proprio: "Mitis Iudex Dominus Iesus" - dotyczący zmian w Kodeksie Prawa Kanonicznego oraz «Mitis et misericors Iesus» - zmian w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich.

Ojciec Święty postanowił, że dla stwierdzenia nieważności małżeństwa nie będzie już konieczne zgodne orzeczenie dwóch instancji, a do zawarcia nowego małżeństwa kanonicznego wystarczy orzeczenie trybunału pierwszej instancji. Nie ma zatem obowiązku apelacji od pierwszego orzeczenia.

Trybunał może składać się tylko i wyłącznie z biskupa diecezjalnego, choć nie może on być wyłącznym sędzią na terenie swojej diecezji i ma obowiązek ustanowienia trybunału, na którego czele zawsze stać ma duchowny. Może on być wspomagany przez sędziów świeckich.

Zmiany wejdą w życie 8 grudnia b.r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: nie otworzyłem furtki dla rozwodów
Komentarze (1)
11 lipca 2019, 11:38
NAJLEPSZA MIŁOŚĆ ONLINE SPELL CASTER, ABY UZYSKAĆ ​​SWÓJ EX LOVER, MĘŻCZYZNA, ŻONA, DZIEWCZYNA LUB POWRÓT CHŁOPA. DODAJ GÓRĘ NA WHATSAPP: +2349083639501  -Email-blackmagicsolutions95@gmail.com Nazywam się Christian Hofman. To bardzo szczęśliwy dzień w moim życiu dzięki pomocy, jaką dał mi dr .nosakhare, aby pomóc mi odzyskać moją byłą żonę dzięki czarowi miłości i magii. Byłem żonaty przez 6 lat i to było straszne, ponieważ moja żona naprawdę oszukuje i szukała rozwodu, ale kiedy natknąłem się na e-mail Dr..nosakhare w internecie o tym, jak pomógł tak wielu ludziom odzyskać ex i pomóc napraw relacje i spraw, by ludzie byli szczęśliwi w ich związku. Wyjaśniłem swoją sytuację, a potem zwróciłem się o pomoc, ale ku mojemu największemu zaskoczeniu powiedział mi, że pomoże mi w mojej sprawie i że teraz świętuję, ponieważ moja żona całkowicie się zmieniła. Zawsze chce być u mojego boku i nie może nic zrobić bez mojego prezentu. Bardzo lubię moje małżeństwo, co za wspaniałe święto. Będę nadal zeznawać w Internecie, ponieważ Dr..nosakhare jest prawdziwym rzucającym zaklęcia. POTRZEBUJĘ POMOCY? KONTAKT   -Email-blackmagicsolutions95@gmail.com możesz także dodać go na Whats-app: +2349083639501 Jest jedyną odpowiedzią na twój problem i sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwy w związku. Jest to również idealne rozwiązanie w związku. chcesz swojego eks? chcesz zaklęcia miłosnego dla nowego kochanka? Bezproblemowe rozwiązanie problemu? Problem finansowy? Słaba erekcja i szybki wytrysk? rozwiązanie choroby i chorób

Skomentuj artykuł

Papież: nie otworzyłem furtki dla rozwodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.