Papież o odpuszczeniu grzechów przez chrzest

Papież o odpuszczeniu grzechów przez chrzest
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
6 lat temu
KAI / psd

O chrzcie Chrztu św. udzielanym na odpuszczenie grzechów, stanowiącym punkt wyjścia życia chrześcijańskiego i drogi nawrócenia mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Podkreślił też znaczenie Sakramentu Pokuty, będącego jakby "drugim chrztem", pozwalającym nam "utrzymać w czystości białą szatę naszej godności chrześcijańskiej". Na placu św. Piotra papieskiej katechezy wysłuchało około 45 tys. wiernych.

Papież Franciszek podkreślił, że w zawartym w Credo wyrażeniu: "Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów" znajdujemy wyraźne stwierdzenie, iż misją Kościoła jest ewangelizacja i odpuszczanie grzechów przez sakrament chrztu. Jest on w pewnym sensie dowodem osobistym chrześcijanina, metryką urodzenia. Jednocześnie z chrztem związana jest nasza wiara w odpuszczenie grzechów. "Sakrament Pokuty lub spowiedź jest w istocie jakby «drugim chrztem», który zawsze odnosi do pierwszego, aby go umocnić i odnowić. W tym sensie dzień naszego chrztu jest punktem wyjścia drogi nawrócenia, która trwa całe życie i która jest nieustannie wspierana przez sakrament pokuty. Spowiedź jest dla ochrzczonych! Aby utrzymywać w czystości białą szatę naszej godności chrześcijańskiej!" - stwierdził papież.

Ojciec Święty zauważył, że chrzest jest obmyciem odradzającym i oświecającym. Na mocy tego daru osoba ochrzczona jest powołana, by sama stała się "światłem" dla braci, zwłaszcza dla tych, którzy są w ciemnościach i nie dostrzegają żadnych przebłysków jasności na horyzoncie swego życia.

Ponadto w sakramencie chrztu odpuszczane są wszystkie grzechy, grzech pierworodny i wszystkie grzechy osobiste, jak również wszystkie kary za grzech. jest to potężna interwencja Bożego Miłosierdzia dla naszego zbawienia. "Ale ta zbawcza interwencja nie odbiera naszej ludzkiej naturze jej słabości. Wszyscy jesteśmy słabi i wszyscy jesteśmy grzesznikami. Nie odbiera nam też odpowiedzialności, by prosić o przebaczenie za każdym razem, gdy błądzimy!" zaznaczył papież. "Zapamiętajcie to dobrze: chrzest otwiera nam drzwi do Kościoła. Poszukajcie daty swego chrztu. Ale także pamiętajcie, że gdy brama się trochę zamyka ze względu na nasze słabości, nasze grzechy to spowiedź otwiera ją na nowo, gdyż jest ona jakby "drugim chrztem", w którym wszystko jest nam przebaczane i zostajemy oświeceni, by iść naprzód ze światłem Pana. Idźmy naprzód radośni, ponieważ życie powinniśmy przeżywać z radością Jezusa Chrystusa, która jest łaską Pana" - zakończył swoją katechezę Ojciec Święty.

 

Więcej»

Na zakończenie audiencji Ojciec Święty zaapelował o położenie kresu przemocy w Syrii oraz wezwał do niesienia pomocy ofiarom katastrofalnego tajfunu na Filipinach.

Oto tekst papieskiego apelu w tłumaczeniu na język polski:

Z wielkim smutkiem dowiedziałem się, że dwa dni temu, w Damaszku atak moździerzowy zabił kilkoro dzieci wracających ze szkoły oraz kierowcę autobusu. Inne dzieci odniosły ranny. Niech te tragedie się nie zdarzają! Módlmy się intensywnie. W tych dniach modlimy się i łączymy siły, aby pomóc naszym braciom i siostrom na Filipinach dotkniętych tajfunem. To prawdziwe bitwy, które musimy staczać - o życie, a nigdy aby kogoś zabić!

 

Więcej»

Papież o odpuszczeniu grzechów przez chrzest - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o odpuszczeniu grzechów przez chrzest
Komentarze (1)
S
Scarlett
13 listopada 2013, 18:00
gdzie jest cały tekst papieskiego wystąpienia?

Skomentuj artykuł

Papież o odpuszczeniu grzechów przez chrzest
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.