Papież o tym, czy Trump jest pro-life. " Jeśli jest dobrym obrońcą życia..."

Papież o tym, czy Trump jest pro-life. " Jeśli jest dobrym obrońcą życia..."
(fot. PAP/EPA/Andrew Medichini / POOL)
KAI / PAP / kw

"Gdy ludzie młodzi czują się wyzyskiwani, to w końcu czują się pozbawieni nadziei. A kto ich z niej okrada?" - Franciszek skomentował jedną z decyzji prezydenta USA.

Kryzys migracyjny

Jedno z pytań dotyczyło zrozumienia z jakim włoski Kościół potraktował politykę rządu Paolo Gentiloniego, dążącą do ograniczenia imigracji z Libii.

Papież oświadczył: "Czuję obowiązek, by wyrazić wdzięczność Włochom i Grecji, ponieważ otworzyły serca przed migrantami. Przyjęcie ich to przykazanie Boże".

DEON.PL POLECA

Następnie zastrzegł: "Ale rząd musi podchodzić do tego problemu z cnotą roztropności". Zdaniem Franciszka w pierwszej kolejności należy rozważyć, ile miejsc ma się dla przybyszów. "Po drugie - dodał - chodzi o to, by nie tylko ich przyjmować, ale także integrować".

Papież Trump >>

"Widziałem we Włoszech przykłady przepięknej integracji" - zapewnił.

Papież wspomniał swą wizytę na rzymskim uniwersytecie Roma Tre, gdzie spotkał studentkę, którą wcześniej zabrał ze sobą samolotem z greckiej wyspy Lesbos. Przebywała tam w obozie dla uchodźców z Syrii.

"Ona nauczyła się języka, kontynuuje studia. To się nazywa integracja" - stwierdził Franciszek.

Położył nacisk na to, że jest także problem humanitarny. W ten sposób odniósł się do obozów dla migrantów i uchodźców, głównie w Libii. "Niech ludzkość zda sobie sprawę z istnienia tych obozów, z warunków, w jakich ci migranci żyją na pustyni, widziałem zdjęcia" - mówił papież.

Ocenił też: "Mam wrażenie, że włoski rząd czyni wszystko na polu humanitarnym, by rozwiązać także problemy, których nie może wziąć na siebie".

Franciszek podsumował: "A zatem serce zawsze otwarte, roztropność, integracja i bliskość humanitarna".

"Ale jest też nasza zbiorowa podświadomość, która myśli: Afrykę należy wyzyskiwać" - powiedział papież. Wyraził przekonanie, że przeświadczenie to należy obalić. "Afryka to przyjaciółka i trzeba jej pomóc" - wskazał.

Kryzys w Korei Północnej

Pytano także Ojca Świętego o kryzys koreański i zagrożenie płynące z Pjongjangu. Papież wskazał, że często za napięciami tego typu kryje się wielka nierówność społeczna, pycha, interesy materialne.

Zaznaczył jednak, że tych spraw doprawdy nie rozumie. "Ale jestem przekonany, że mamy tam do czynienia z walką interesów, która umknęła mej uwagi" - wyznał Franciszek.

Zmiany klimatyczne

W czasie 40-minutowej rozmowy z wysłannikami światowych mediów odniósł się również do ogromnych strat wyrządzonych przez huragan Irma na Karaibach i na Florydzie. Podkreślił, że kto zaprzecza temu, iż zmiany klimatyczne są rezultatem działania człowieka, powinien zapytać naukowców.

"Mówią oni bardzo wyraźnie, są dokładni. Kilka dni temu pojawiła się wiadomość o rosyjskim statku, który przepłynął z Norwegii do Japonii przez Biegun Północny, nie znajdując lodu" - zauważył papież.

Zaznaczył, że są opinie naukowe, zgodnie z którymi - jak mówił - "mamy tylko trzy lata, aby się cofnąć, bo w przeciwnym razie konsekwencje będą straszne".

"Ja nie wiem, czy te trzy lata to prawda czy nie, ale jeśli nie zrobimy kroku wstecz, polecimy w dół. Zmiany klimatyczne widać po ich efektach i wszyscy jesteśmy moralnie odpowiedzialni za podejmowanie decyzji. Uważam, że to sprawa bardzo poważna. Na każdym spoczywa odpowiedzialność moralna i politycy mają swoją" - mówił Franciszek dziennikarzom.

Jego zdaniem ci, którzy negują wpływ człowieka na zmiany klimatyczne, muszą poradzić się naukowców, a potem zdecydować. "Historia osądzi te decyzje" - dodał.

Papież stwierdził też: "Przychodzi mi na myśl jedno zdanie ze Starego Testamentu: człowiek to głupiec, to uparciuch, który nie widzi. To jedyne zwierzę, które dwa razy wpada do tej samej dziury. To pycha, zarozumiałość".

"Tak wiele decyzji zależy od pieniędzy" - oświadczył papież. Następnie wspomniał: "Dzień zacząłem dziś w Cartagenie, odwiedzając najuboższą część miasta. Z drugiej strony jest część turystyczna, luksus; to luksus bez moralnej miary".

"Czy ci, którzy tam są, tego nie widzą? Kiedy nie chce się widzieć, to się nie widzi, patrzy się tylko w jedną stronę" - oznajmił.

Trump - obrońca życia

Inne pytanie dotyczyło decyzji prezydenta Trumpa o zniesieniu ustawy pozwalającej, by osoby, które przybyły do USA nielegalnie jako niepełnoletni, mogły otrzymać moratorium na pozostanie w tym kraju przez dwa lata oraz pozwolenie na pracę.

Papież wyjaśnił, że nie zna dokładnie tej sytuacji. Zaznaczył, że akt ten wydała władza wykonawcza, a nie ustawodawcza. Wyraził zatem nadzieję, że kwestia ta zostanie jeszcze przemyślana.

"Słyszałem, że prezydent Stanów Zjednoczonych przedstawia siebie jako obrońca życia. Jeśli jest dobrym obrońcą życia, to rozumie znaczenie rodziny i życia: trzeba bronić jedności rodziny. Gdy ludzie młodzi czują się wyzyskiwani, to w końcu czują się pozbawieni nadziei. A kto ich z niej okrada? Narkotyki, inne uzależnienia, samobójstwo, do których można dojść, gdy jesteśmy odcinani od swoich korzeni. Wszystko, co zmierza przeciw korzeniom, okrada z nadziei" - powiedział Franciszek.

Kryzys w Wenezueli

Pytany o sytuację w Wenezueli, papież przypomniał, że Stolica Apostolska wypowiadała się na ten temat w sposób "mocny i klarowny". Nie wie o co chodzi prezydentowi Nicolasaowi Maduro, kiedy mówi, że "jest z papieżem Franciszkiem", a jednocześnie ostro krytykuje wenezuelskich biskupów.

Stolica Apostolska wysłała do Wenezueli grupę roboczą, złożoną z czterech byłych prezydentów państw Ameryki Łacińskiej, nuncjusza pierwszej klasy, były rozmowy i publiczne wypowiedzi.

Sam papież wielokrotnie przy okazji modlitwy Anioł Pański wzywał do poszukiwania wyjścia, proponując pomoc w jego znalezieniu, ale "wydaje się, że jest to bardzo trudne". Najbardziej bolesny zaś jest "problem humanitarny: tylu ludzi ucieka [z kraju] i cierpi". Franciszek jest zdania, że pomocą powinny zająć się Narody Zjednoczone.

Pielgrzymka do Kolumbii - podsumowanie

Komentując swoją podróż do Kolumbii, związaną z procesem pokojowym w tym kraju, papież przypomniał, że przebiegała ona pod hasłem: "Uczyńmy pierwszy krok". - W drodze powrotnej wolałbym, żeby brzmiało ono: "Uczyńmy drugi krok" - stwierdził Ojciec Święty.

Zauważył, że w ciągu 54 lat wojny partyzanckiej skumulowało się wiele nienawiści i wiele dusz jest chorych. - Partyzantki i oddziały paramilitarne popełniły okropne grzechy i sprowadziły tę chorobę nienawiści. Ale są kroki, które dają nadzieję - wskazał Franciszek, przywołując niedawne zawieszenie broni przez Wojsko Wyzwolenia Narodowego (ELN), za które podziękował.

- Dostrzegłem wolę pójścia dalej niż trwające rokowania, spontaniczną siłę. W tym się wyraża wola ludu. Lud chce odetchnąć i powinniśmy mu pomóc swą bliskością i modlitwą - powiedział papież.

Ekskomunika dla kobiet mafii

Na pytanie, co zrobić z plagą korupcji i czy ci, którzy się jej dopuszczają są ekskomunikowani, Franciszek stwierdził, że sam sobie zadaje to pytanie. Kiedy w Argentynie doszło do aktu przemocy i nadużycia wobec dziewczynki, w który byli zamieszani politycy, obecny papież napisał książkę "Grzech i zepsucie".

- Wszyscy jesteśmy grzesznikami i wiemy, że Pan jest blisko nas i nie przestaje nam przebaczać. Ale grzesznik prosi o przebaczenie, podczas gdy człowiek zepsuty ociąga się z prośbą o przebaczenie i zapomina, jak się o nie prosi: znajduje się w stanie niewrażliwości na wartości, na wyzyskiwanie człowieka. Bardzo trudno jest pomóc człowiekowi zepsutemu, ale Bóg może to zrobić - powiedział Ojciec Święty.

Pokój w Kolumbii i sposób osiągania pokoju

Pytany, czy model kolumbijski polegający na zaangażowaniu wielu podmiotów w proces pokojowy, można by zastosować do rozwiązywania innych konfliktów, papież stwierdził, że tak już robiono wcześniej.

- Jest to mądrościowy sposób podążania naprzód. Mądrością jest proszenie o pomoc. Porozumienia polityczne pomagają, ale niekiedy wymagają interwencji ONZ, aby wyjść z kryzysu, jednak proces pokojowy pójdzie naprzód tylko, jeśli lud weźmie go w swe ręce - zauważył Franciszek.

Wypadek w trakcie pielgrzymki

Papieża pytano również o niegroźne obrażenia, których doznał w niedzielę w czasie przejazdu papamobile w Cartagenie, gdy w wyniku uderzenia po raptownym hamowaniu zranił się lekko w łuk brwiowy i policzek.

"Wychyliłem się, by pozdrowić dzieci, nie dostrzegłem szyby i bum" - wyjaśnił Franciszek z uśmiechem.

*   *   *

Papież o tym, czy Trump jest pro-life.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wielu chrześcijan zniechęca się, gdyż myli wypaczoną doskonałość i perfekcjonizm ze świętością. Chcą być we wszystkim bezbłędni, a świętość postrzegają jako rezultat dobrze wykonanej pracy. Jednak prawdziwa świętość jest najpierw darem miłości Boga, a potem...

Skomentuj artykuł

Papież o tym, czy Trump jest pro-life. " Jeśli jest dobrym obrońcą życia..."
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.