Papież o zmarłym kard. Monsengwo: poświęcił swoje życie inkulturacji wiary i ubogim

Papież o zmarłym kard. Monsengwo: poświęcił swoje życie inkulturacji wiary i ubogim
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

"Kardynał Monsengwo był wielką i szanowaną postacią w życiu kościelnym, społecznym i politycznym narodu i zawsze był zaangażowany w dialog i pojednanie swojego narodu" - napisał papież.

Na wielki wkład zmarłego 11 lipca w Paryżu, emerytowanego arcybiskupa Kinszasy, kard. Laurenta Monsengwo Pasinyi wskazał Ojciec Święty w telegramie kondolencyjnym, skierowanym na ręce jego następcy, kardynała Fridolina Ambongo Besungu OFM.

Do J. Em. Kardynała Fridolina Ambongo Besungu

Arcybiskupa Kinszasy

DEON.PL POLECA

KINSZASA

Dowiedziawszy się ze smutkiem o śmierci kard. Laurenta Monsengwo Pasinya, emerytowanego arcybiskupa Kinszasy, składam najgłębsze kondolencje Księdzu Kardynałowi, a także jego rodzinie, biskupom pomocniczym i wiernym diecezji Inongo, Kisangani i Kinszasa, których był kolejno pasterzem. Proszę Ojca wszelkiego miłosierdzia, aby przyjął do swego pokoju i światła tego egzegetę, tego człowieka nauki, tego wielkiego człowieka duchowego i tego Pasterza niezwykle poświęcającego się służbie Kościołowi, gdziekolwiek został powołany. Wrażliwy na potrzeby wiernych, pełen odwagi i determinacji, kardynał Monsengwo poświęcił swoje życie kapłańskie i biskupie na rzecz inkulturacji wiary i preferencyjnej opcji na rzecz ubogich. W ten sposób uosabiał on prorocką misję Kościoła. Jako człowiek miłujący sprawiedliwość, pokój i jedność, głęboko zaangażował się w integralny rozwój ludzki w Demokratycznej Republice Konga. Kardynał Monsengwo był wielką i szanowaną postacią w życiu kościelnym, społecznym i politycznym narodu i zawsze był zaangażowany w dialog i pojednanie swojego narodu. Jego wkład był znaczący dla postępu kraju. Wierny i bliski współpracownik w ostatnich latach, nieustannie wnosił swój wkład w życie Kościoła powszechnego. Na znak pociechy udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa Waszej Eminencji, biskupom pomocniczym, kapłanom, osobom konsekrowanym, rodzinie zmarłego Kardynała i jego krewnym, diecezjanom i wszystkim, którzy wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych.

FRANCISCUS PP.

Po śmierci kardynała Laurenta Monsengwo Pasinyi Kolegium Kardynalskie liczy 221 członków, w tym 124 posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe. 97 - przekroczyło już 80. rok życia i utraciło prawo do udziału w wyborze papieża.

 

Źródło: KAI / pk

 

Wpisz kod WAKACJED i skorzystaj ze specjalnego rabatu dla czytelników DEON.pl. W dniach 11-18 lipca 2021 r. 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież o zmarłym kard. Monsengwo: poświęcił swoje życie inkulturacji wiary i ubogim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.