Papież: pokonanie głodu to jedno z najważniejszych wyzwań ludzkości

Papież: pokonanie głodu to jedno z najważniejszych wyzwań ludzkości
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
1 miesiąc temu
KAI / kb

W przesłaniu na Światowy Dzień Żywności papież Franciszek podkreślił, że obecnie jednym z najważniejszych wyzwań ludzkości, jest pokonanie głodu raz na zawsze. Zaznaczył, że aby to osiągnąć, konieczna jest reforma produkcji i konsumpcji.

„Tylko wspólne działania zapewnią każdemu człowiekowi dostęp do pełnowartościowej i przystępnej cenowo żywności” – napisał Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że zmiany te nie zależą wyłącznie od zaangażowania rządów i organizacji, ale od reformy stylu życia każdego z nas. Podkreślił, że w obecnych czasach, jesteśmy świadkami prawdziwego paradoksu w zakresie dostępu do żywności: z jednej strony ponad 3 miliardy ludzi nie ma zapewnionej odpowiedniej diety, a z drugiej prawie 2 miliardy ma nadwagę lub jest otyłych z powodu przejedzenia i siedzącego trybu życia. „Aby ratować zdrowie planety i całej naszej populacji, musimy zachęcać do aktywnego uczestnictwa w zmianach na wszystkich możliwych szczeblach i reorganizować systemy żywnościowe jako całość” – napisał papież.

Papież na Światowy Dzień Żywności 

Franciszek wskazał, że jeśli rzeczywiście chcemy coś zmienić, musimy zachęcać producentów i konsumentów do dokonywania etycznych i zrównoważonych wyborów oraz uświadamiać młodym pokoleniom, jak ważną rolę odgrywają w urzeczywistnianiu świata bez głodu.

Papież podkreślił, że pandemia dała nam możliwość zmiany kursu i zainwestowania w globalny system żywnościowy, który będzie w stanie radzić sobie z przyszłymi kryzysami. Ważna jest dbałość o drobnych producentów, ułatwianie im dostępu do innowacji, które zastosowane w sektorze rolno-spożywczym, mogą wzmocnić odporność plonów na zmianę klimatu, zwiększyć produkcję żywności i poprawić jej jakość.

Ojciec Święty przypomniał także, że walka z głodem wymaga przezwyciężenia logiki rynku, która skupiona jest na zysku ekonomicznym i sprowadza żywność do roli kolejnego towaru. Dobro nas wszystkich wymaga wzmacniania logiki solidarności.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież: pokonanie głodu to jedno z najważniejszych wyzwań ludzkości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.