Papież przyjął hinduskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Kailasha Satyarthi

Papież przyjął hinduskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Kailasha Satyarthi
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
KAI / pk

Satyarthi, działacz na rzecz praw dziecka oraz dostępu dzieci do nauki otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2014 roku wspólnie z wówczas 17-letnią pakistańską działaczką na rzecz praw człowieka Malala Yousafzai.

60-letni Kailash Satyarthi, z wykształcenie inżynier elektryk, został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za "pokojowe protesty" przeciwko wykorzystywaniu dzieci. Chcąc zwrócić uwagę na fakt, że miliony dzieci pracują w jego ojczyźnie - Indiach - jako tania siła robocza, założył organizację "Bacpan Bachao Andolan" (BBA, Ruch na rzecz ratowania dzieciństwa). Wraz ze swymi współpracownikami organizował co pewien czas błyskawiczne akcje na prywatne domy i fabryki, wyzwalając dzieci z niewolniczej pracy. Z tego powodu wielokrotnie był przedmiotem napaści.

Swoją działalnością, jak chociażby poprzez zorganizowany w 1998 r. gwiaździsty marsz na trasie 80 tysięcy kilometrów prowadzący przez wszystkie kontynenty, czy też wprowadzenie stempla kontrolnego w produkcji dywanów mającego gwarantować, że towar jest wyprodukowany przez osoby dorosłe, Satyarthi w znacznym stopniu przyczynił się do uwrażliwienia świata zachodniego na kwestię pracy dzieci oraz zwracania baczniejszej uwagi na pochodzenie produktów.

Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Pokojową niemieckiego Akwizgranu w 1994 r., a w 1999 - Nagrodą Praw Człowieka niemieckiej Fundacji Friedricha Eberta.

Intencje przyświecające działaniom pokojowego noblisty - walka z uciskiem dzieci i młodzieży oraz prawo wszystkich dzieci do nauki - są też bliskie Papieżowi Franciszkowi oraz założonej w 2015 fundacji "Scholas Occurentes". Dzieło to, związane z Papieską Akademią Nauk i poparte przez Franciszka, ma za zadanie współpracę placówek oświatowych na całym świecie i udostępnianie nauki dzieciom i młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież przyjął hinduskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Kailasha Satyarthi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.