Papież przyjął na audiencji Mahmuda Abbasa

Papież przyjął na audiencji Mahmuda Abbasa
(fot. PAP/EPA/ALBERTO PIZZOLI / POOL)
Sylwia Wysocka / PAP/ pk

Papież Franciszek przyjął w sobotę przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, którego nazwał "aniołem pokoju". Tematem rozmów Abbasa z papieżem i jego współpracownikami była konieczność wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem i walka z terroryzmem.

Kolejne spotkanie Franciszka z szefem władz Autonomii miało wyjątkowo serdeczny i bezpośredni klimat - zauważyli obserwujący je dziennikarze. Odnotowali, że Abbas powitał papieża słowami: "Widzę, że odmłodniałeś".

Franciszek podarował przywódcy palestyńskiemu medal z wizerunkiem Anioła Pokoju, który - jak zauważył - "niszczy złego ducha wojny".

- Pomyślałem o tobie, bo jesteś aniołem pokoju - powiedział papież.

Następnie Abbas udał się na rozmowy z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Gallagherem.

DEON.PL POLECA

W wydanym po tych spotkaniach komunikacie Watykan poinformował, że tematem rozmów było między innymi uzgodnione niedawno całościowe porozumienie watykańsko-palestyńskie, dotyczące także "działalności Kościoła katolickiego w Palestynie".

Wcześniej informowano, że w przygotowanej do podpisania umowie znajduje się faktyczne uznanie państwa palestyńskiego, co jest potwierdzeniem wcześniej wyrażanego stanowiska Stolicy Apostolskiej.

Mówiono także - podał Watykan - o procesie pokojowym z Izraelem. Według oświadczenia wyrażone zostało pragnienie wznowienia bezpośrednich negocjacji między obu stronami w celu znalezienia "sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu".

"Powtórzone zostało życzenie, by przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej Izraelczycy i Palestyńczycy podjęli z determinacją odważne decyzje na rzecz pokoju" - podał Watykan.

Abbas rozmawiał też za Spiżową Bramą o konfliktach na całym Bliskim Wschodzie i potrzebie walki z terroryzmem oraz dialogu międzyreligijnego.

Przywódca Autonomii Palestyńskiej przyjechał do Watykanu na niedzielną kanonizację dwóch palestyńskich zakonnic żyjących na przełomie XIX i XX wieku: Marii Bauardi i Marii Alfonsyny Danil Ghattas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął na audiencji Mahmuda Abbasa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.