Papież przyjął prezydenta Demokratycznej Republiki Konga

Papież przyjął prezydenta Demokratycznej Republiki Konga
(fot. PAP / EPA / ADREW MEDICHINI / POOL)
KAI / ml

Papież Franciszek przyjął dziś prezydenta Demokratycznej Republiki Konga. Joseph Kabila spotkał się też z sekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu abp. Paulem Gallagherem.

Rozmawiano m.in. o zamieszkach i aktach przemocy, do jakich dochodzi w ostatnim czasie zarówno w stolicy, Kinszasie, jak i na wschodzie kraju.
Wskazując na wkład Kościoła katolickiego w życie narodu, jaki wnoszą kościelne placówki wychowawcze, socjalne i ochrony zdrowia, jak również w dziedzinie rozwoju i zmniejszenia ubóstwa, wyrażono zadowolenie z podpisania 20 maja br. Porozumienia Ramowego między Stolicą Apostolską i Demokratyczną Republiką Konga.
Szczególną uwagę zwrócono na wyzwania związane z aktualną sytuacją polityczną i niedawnymi zamieszkami, do jakich doszło w Kinszasie. Podkreślono znaczenie współpracy między politykami oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i wspólnotami religijnymi na rzecz dobra wspólnego poprzez dialog mający na celu stabilizację i pokój w kraju.
Mówiono też o trwających wciąż aktach przemocy, których doświadczają mieszkańcy wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Podkreślono pilną potrzebę współpracy na szczeblu krajowym i międzynarodowym, aby przyjść im z konieczną pomocą i odbudować społeczną harmonię.
Po krwawych zamieszkach w Kinszasie z 19 września, Kościół katoliki w tym kraju zawiesił swój udział w trwającym od początku września dialogu narodowym, który ma pomóc wyjść z politycznego kryzysu. W ogłoszonym 20 września komunikacie tamtejsza konferencja episkopatu stwierdziła, że porozumienie między partiami politycznymi powinno stanowić, iż obecny prezydent nie będzie kandydatem w nadchodzących wyborach nowej głowy państwa. Kabila, który zajmuje ten urząd od 2001 r., ciągle odracza termin wyborów, choć jego mandat upływa w grudniu 2016 r. Obecnie mówi się o ich przeprowadzeniu dopiero w 2018 r.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął prezydenta Demokratycznej Republiki Konga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.