Papież przyjmie premiera Izraela

Papież przyjmie premiera Izraela
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7 lat temu
KAI / mh

Na spotkanie z papieżem Franciszkiem przyjdzie 2 grudnia do Watykanu premier Izraela Benjamin Netanjahu. Informację tę potwierdził dziś dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Nie chciał on jednak udzielić żadnych informacji na temat daty wizyty papieża w Ziemi Świętej. Powiedział jedynie, że obecnie konsultowane są różne terminy.

Według wczorajszego internetowego wydania izraelskiego dziennika "Jerusalem Post", wizyta papieża Franciszka planowana jest na 25-26 maja przyszłego roku. Wkrótce do Izraela miałby pojechać z Watykanu zespół przygotowujący tę wizytę.

Jednak ks. Lombardi nie chciał potwierdzić tych informacji. Papieża zaprosił zarówno prezydent Izraela Szimon Peres, jak i premier Netanjahu.

Podczas rozmowy papieża Franciszka z premierem Netanjahu w najbliższy poniedziałek w Watykanie będą poruszone także inne tematy, wśród nich zwłaszcza status Kościoła katolickiego w Izraelu. Chodzi tu przede wszystkim o ciągle otwarte problemy prawne oraz własności. Regularnie spotykająca się komisja bilateralna po rozmowach w czerwcu br. mówiła o znacznym postępie w rozmowach. Następne spotkanie planowane jest w grudniu w Jerozolimie.

Papież Franciszek chciałby, aby przynajmniej część jego wizyty w Ziemi Świętej mogła się odbyć wspólnie z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Podkreślił to ostatnio w lipcu br. podczas konferencji prasowej w samolocie powracając do Rzymu z Rio de Janeiro. Papież i patriarcha pragną w ten sposób nawiązać do przełomowego spotkania papieża Pawła VI z ekumenicznym patriarchą Atenagorasem I przed 50 laty, w styczniu 1964 r. w Jerozolimie.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka


Propozycję wspólnej wizyty w Jerozolimie wysunął papieżowi podczas prywatnego spotkania 20 marca br. patriarcha Bartłomiej I tuż po audiencji dla delegacji ekumenicznych, które przybyły do Rzymu na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka. Wtedy Bartłomiej I zaprosił także papieża do złożenia wizyty w Patriarchacie Ekumenicznym 30 listopada z okazji święta św. Andrzeja Apostoła, patrona Kościoła Konstantynopola.

Podczas konferencji "w samolocie" papież powiedział, że koniecznie chciałby odwiedzić Konstantynopol i złożyć wizytę patriarsze Bartłomiejowi, ale nie może tego uczynić "ze względu na kalendarz".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjmie premiera Izraela
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.