Papież przypomniał pierwszy Boży nakaz skierowany do człowieka

Papież przypomniał pierwszy Boży nakaz skierowany do człowieka
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
3 lata temu
Radio Watykańskie / kk

O płodności i bezpłodności mówił papież w czasie porannej Mszy w Domu św. Marty.

Swoją homilię oparł na czytanej dziś historii Samsona i Jana Chrzciciela. Ich matki były bezpłodne, ale anioł zapowiedział im, że poczną i urodzą synów. Z jednej strony wstyd, gdyż w tamtych czasach bezpłodnośc była uznawana za oznakę braku Bożego błogosławieństwa, z a drugiej łaska i Boży dar - narodziny dziecka. Franciszek wskazał, że w Biblii znajdujemy wiele historii bezpłodnych matek, albo tych, które opłakują straty swoich dzieci: Sara, Noemi, Anna, Elżbieta, itd.

Następnie papież przypomniał pierwszy Boży nakaz skierowany do człowieka: "Bądź płodny i rozmnażaj się" (Rdz 1,28), bo gdzie jest Bóg, tam jest płodność.

"Przychodzą mi na myśl, ale to..., niektóre kraje, które wybrały drogę bezpłodności i cierpią na tę bardzo złą chorobę, którą jest demograficzna zima. Znamy je... Nie rodzą się tam dzieci. «Nie, dobrobyt, to, tamto... ». Kraje, które są puste, bez dzieci i to nie jest błogosławieństwo. Ale to rzecz przejściowa. Płodność zawsze jest Bożym błogosławieństwem" - powiedział Ojciec Święty.

Papież dodał, że można nie wchodzić w związek małżeński, jak kapłani czy osoby konsekrowane, ale trzeba być płodnym, dając życie innym. Biada człowiekowi, jeżeli nie obfituje w dobre czyny.

"To prawda, diabeł chce bezpłodności; chce, aby nikt z nas nie żył po to, by dawać życie innym - czy to fizyczne, czy duchowe - ale byśmy żyli tylko dla siebie samych. Egoizm, pycha, próżność sprawiają, że dusza staje się ociężała, brak w niej woli życia dla innych. To za sprawą diabła rośnie kąkol egoizmu, który nie czyni nas płodnymi" - kontynuował Papież.

To wielkie szczęście mieć dzieci, które zamkną nam oczy po śmierci - mówił Ojciec Święty. Podał przykład starszego misjonarza w Patagoni, w Argentynie, który mówił, że życie przeleciało mu jak jedno tchnienie, ale miał wiele duchowych dzieci, które towarzyszyły mu w czasie jego ostatniech dni. Następnie odniósł się do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

"I tu jest pusty żłóbek. Możemy go zobaczyć. Może być symbolem nadziei, ponieważ przyjdzie Dzieciątko; może też być eksponatem muzealnym: pustym przez całe życie. Nasze serce jest żłóbkiem. Jakie jest moje serce? Jest puste, ciągle puste,  ale jest otwarte, aby ciągle przyjmować i dawać życie? Aby otrzymywać i być płodnym, albo będzie sercem zakonserwowanym, jako muzealny eksponat, który nigdy nie był otwarty na życie i na przekazywanie życia?" - zaznaczył Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis
25,94 zł
39,90 zł

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież przypomniał pierwszy Boży nakaz skierowany do człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.