Papież rozmawiał z nuncjuszem w Niemczech

Papież rozmawiał z nuncjuszem w Niemczech
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
6 miesięcy temu
KAI / df

Papież Franciszek przyjął na audiencji 19 października swego przedstawiciela w Berlinie, abp. Nikolę Eterovicia. Watykan nie poinformował, jaka była okazja tego spotkania, ani też co było jego przedmiotem. Według niemieckiej agencji katolickiej KNA papież przyjmował ostatnio swoich nuncjuszy m.in. nowo mianowanych szefów watykańskich placówek dyplomatycznych na Białorusi i w Wielkiej Brytanii. Jednak zdaniem obserwatorów lista gości z Niemiec, z którymi spotkał się Franciszek w ostatnich tygodniach jest „podejrzanie” długa.

I tak, obok przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich bp. Georga Bätzinga i arcybiskupa Monachium, kard. Reinharda Marxa, do Watykanu przyjechali biskupi diecezjalni Bertram Meier z Augsburga, Heiner Wilmer z Hildesheim oraz biskup-senior z Fuldy Heinz-Josef Algermissen. Gośćmi papieża byli też dwaj politycy: premier landu Nadrenii-Westfalii Armin Laschet i przed kilkoma dniami były prezydent Niemiec Christian Wulff.

Były prezydent złożył wizytę papieżowi jako przewodniczący Niemieckiej Fundacji Integracji. Jak potem powiedział, jednocześnie „jako katolik chciał przedstawić papieżowi panoramę nastrojów z Kościoła katolickiego w Niemczech i przekonać do Drogi Synodalnej”.

Na temat tego dialogu reform i częściowo z tym powiązanych kilku kwestii dotyczących dalszej przyszłości Kościoła istnieje potrzeba szerokiej dyskusji, zauważa KNA. Agencja przypomniała, że już w 2019 r. dochodziło do niekiedy ostrych sporów, nie tylko „między Rzymem a Niemcami”, ale także wśród przedstawicieli Kościoła niemieckiego. Poza kwestiami związanymi z procesem Drogi Synodalnej chodziło też o sprawę komunii dla współmałżonków różnych wyznań, a także o list papieża „do pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech”.

W czerwcu tego roku opublikowano dokument watykański w sprawie reform w niemieckich parafiach, w którym Rzym wskazał wyraźne granice dotyczące łączenia parafii oraz udziału osób nie będących księżmi w kierowaniu parafiami. We wrześniu natomiast w liście adresowanym do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich, bp. Georga Bätzinga Kongregacja Nauki Wiary udzieliła uzasadnionej teologicznie odmowy wzajemnego zapraszania katolików i protestantów do wspólnoty eucharystycznej. Podkreślono, że różnice w rozumieniu Eucharystii i urzędu kościelnego są „jeszcze tak istotne”, że w chwili obecnej interkomunia między katolikami i ewangelikami jest wykluczona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Papież rozmawiał z nuncjuszem w Niemczech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.