Papież spotka się z Gretą Thunberg. To 16-letnia działaczka na rzecz ochrony klimatu

Papież spotka się z Gretą Thunberg. To 16-letnia działaczka na rzecz ochrony klimatu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl // Wikimedia CC BY SA 4.0)
KAI / pch

W ramach środowej audiencji generalnej papież Franciszek spotka się ze szwedzką uczennicą i działaczką na rzecz ochrony klimatu, Gretą Thunberg ze Szwecji.

16-letnia Szwedka jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktywistek ekologicznych na świecie. Zasłynęła z przemówienia na grudniowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, a w marcu br. została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Podczas szczytu w Katowicach 16-letnia Szwedka wygłosiła płomienne przemówienie dotyczące bagatelizowania przez polityków zmian klimatu. Słuchali jej z uwagą uczestnicy szczytu z ponad 200 krajów, wśród nich sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który podczas osobistej rozmowy wyraził uznanie dla działań młodej Szwedki i zachęcił do dalszych aktywności na rzecz ochrony klimatu. 
Greta Thunberg co piątek opuszcza swoje zajęcia szkolne, by protestować przed szwedzkim parlamentem. Nastolatka nie zgadza się na bierność rządzących wobec zmian klimatycznych. Jej postawa zwróciła uwagę polityków oraz międzynarodowych organizacji, przede wszystkim zaś stała się inspiracją dla młodzieży z całego świata. Dzięki jej apelom w ponad dwóch tysiącach miejsc na świecie, także w Polsce, uczniowie wychodzą na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki, która prowadzi do zmian klimatycznych.
Podobnie jak na szczyt w Katowicach, również do Rzymu Greta przyjedzie pociągiem i samochodem elektrycznym, ponieważ zrezygnowała z latania, chcąc przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. 
Do Rzymu przyjedzie 16 kwietnia po wizycie w Parlamencie Europejskim. Następnego dnia po spotkaniu z papieżem, młodą działaczkę na rzecz ochrony klimatu przyjmie przewodnicząca włoskiego senatu, Maria Elisabetta Alberti Casellati. Natomiast w piątek 16 kwietnia Greta Thumberg weźmie udział w cotygodniowej piątkowej demonstracji "Fridays for Future Roma".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież spotka się z Gretą Thunberg. To 16-letnia działaczka na rzecz ochrony klimatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.