Papież spotkał się z władzami Bośni i Hercegowiny

Papież spotkał się z władzami Bośni i Hercegowiny
(fot. PAP / EPA / Andrew Medichini / AP POOL)
KAI / ml

Dobrze układające się stosunki dwustronne, wyzwania stojące przed Bośnią i Hercegowiną oraz rola i miejsce tamtejszego Kościoła katolickiego - to główne tematy, jakie poruszyli papież Franciszek i Dragan Čović, chorwacki członek Zbiorowego Kierownictwa tego bałkańskiego kraju.

Spotkanie odbyło się w Watykanie 1 czerwca. Po audiencji u Ojca Świętego polityk rozmawiał też z kardynałem sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolinem i szefem watykańskiej dyplomacji abp. Paulem Gallagherem.
Ogłoszony potem przez watykańskie Biuro Prasowe komunikat stwierdza, że "w trakcie serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych, wzmocnionych Porozumieniem Podstawowym z 2006 r." Poruszono też sprawy wyzwań, przed jakimi stoi federacja Bośni i Hercegowiny oraz jej dążeń europejskich. 
Wymieniono ponadto poglądy na temat pokoju, pojednania, dialogu międzyreligijnego oraz obecności Kościoła katolickiego w tym kraju, a także omówiono sytuację na arenie międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem tego regionu Europy.
Było to trzecie spotkanie D. Čovicia z Franciszkiem. Poprzednio odwiedził on Watykan 15 grudnia 2014 i 11 listopada 2015. 
Ponadto wcześniej dwukrotnie przyjmował go Jan Paweł II w 2003: najpierw 21 marca wraz z dwoma pozostałymi członkami Kierownictwa, a następnie 4 grudnia - tylko jego.
Urodzony 20 sierpnia 1956 polityk jest niemal od początku XXI wieku członkiem Zbiorowego Kierownictwa (Prezydium) Bośni i Hercegowiny. 
Najpierw w latach 2002-05 wchodził w jego skład, pełniąc przez pewien czas funkcję prezydenta kraju, a od 17 listopada 2014 jest chorwackim członkiem i przedstawicielem swego narodu w tym gremium.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież spotkał się z władzami Bośni i Hercegowiny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.