Papież: w ten sposób podążamy ku ciemności

Papież: w ten sposób podążamy ku ciemności
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Kierując się osobistym interesem, podążamy w ciemności - przestrzegł papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę "Anioł Pański" na placu św. Piotra w Watykanie.

Odnosząc się do uzdrowienia niewidomego od urodzenia przez Pana Jezusa, Ojciec Święty wyjaśnił, że "poprzez ten cud Jezus objawia się jako światłość świata; natomiast niewidomy od urodzenia przedstawia każdego z nas, którzy zostaliśmy stworzeni, aby poznać Boga, ale z powodu grzechu jesteśmy jak niewidomi, potrzebujemy nowego światła, światła wiary, które Jezus nam dał".

>>Pełny tekst papieskiego rozważania

Pierwszym sakramentem wiary jest chrzest, "który nas rodzi poprzez odrodzenie z wody i Ducha Świętego, tak jak to się stało z niewidomym od urodzenia, któremu otwierają się oczy po obmyciu w sadzawce Siloe". - Niewidomy od urodzenia, który został uzdrowiony przedstawia nas, gdy nie dostrzegamy, że Jezus jest "światłością świata", kiedy patrzymy w inną stronę, gdy wolimy polegać na małych światełkach, błądząc po omacku w ciemności - mówił Franciszek.

Tymczasem w chrzcie "zostaliśmy «oświeceni» przez Chrystusa w chrzcie świętym, a zatem jesteśmy powołani, by postępować jak dzieci światłości". - Wymaga to radykalnej zmiany mentalności, zdolności osądzania ludzi i rzeczy według nowej skali wartości, która pochodzi od Boga. Sakrament chrztu wymaga bowiem jasnego i zdecydowanego postanowienia, aby żyć jako dzieci światłości i podążać w światłości - podkreślił papież.

Wyjaśnił, co oznacza "podążać w światłości". - Znaczy to przede wszystkim porzucenie fałszywych świateł: zimnego i głupiego światła przesądu wobec innych, ponieważ przesąd wypacza rzeczywistość i napełnia nas nienawiścią wobec tych, których osądzamy bez miłosierdzia i nieodwołalnie potępiamy. Innym fałszywym, tak kuszącym i dwuznacznym światłem jest interes osobisty: jeśli oceniamy ludzi i rzeczy według kryterium naszego zysku, naszej przyjemności, naszego prestiżu, nie czynimy prawdy w relacjach i zdarzeniach - stwierdził Ojciec Święty.

Po modlitwie "Anioł Pański" papież podziękował za serdeczne przyjęcie, z jakim spotkał się wczoraj w Mediolanie. - W Mediolanie przyjmują z sercem na dłoni - potwierdził Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: w ten sposób podążamy ku ciemności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.