Papież wspomina trzęsienie ziemi we Włoszech w 2016 r.

Papież wspomina trzęsienie ziemi we Włoszech w 2016 r.
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
2 lata temu
KAI / sz

„W historii, która trwa, obok nostalgii jest nadzieja i spojrzenie w przyszłość. Ono karmi się pamięcią, która nigdy nie jest rezygnacją. Temu służy przypominanie o korzeniach. Trzeba odbudowywać nową historię, nie zapominając o dawnej”.

Te słowa papież Franciszek napisał we wstępie do książki: „Ostatnie lato. Wspomnienia ze świata, którego już nie ma”. Jej autorem jest Marcello Filotei. Nawiązuje ona do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi, które 24 sierpnia 2016 roku dotknęło miejscowość Pescara del Tronto.

Franciszek wspomina, że odwiedził te miejsca kilka tygodni po tragedii. Przypomina sobie rozpacz oraz przerażenie wielu ludzi. Zapewnia o modlitwie za wszystkich, którzy podczas jednej nocy widzieli, jak miejsce spokojnego zamieszkiwania całych pokoleń zostaje zamienione w milczącą stertę gruzu. Straszliwy widok, nierealne milczenie w miejscu, w którym biegały rozradowane dzieci pod czułym okiem pogodnych rodziców. Jednej nocy kataklizm dotknął dziesiątki mieszkańców i setki przybywających tam każdego roku wczasowiczów, którzy przyjechali spędzić kilka dni przyjemnych wakacji. Od tamtego czasu minęły trzy lata.

Franciszek wyznaje, że nigdy nie zapomni tego, co wtedy widział. Nigdy nie zapomni o tamtym bólu. Nie zapomni również poczucia wspólnoty, które jednoczyło i nadal łączy miejscową ludność. W tej tragedii, o której opowiada Marcello Filotei, dziennikarz „L’Osservatore Romano”, bardzo ucierpiała jego rodzina. Zginęli w niej jego matka i ojciec. Ocalała jedynie siostra. Zniszczeniu uległ dom, w którym mieszkali.

Papież zauważa, że w tej książce historie osobiste przeplatają się ze zbiorowymi. Krzyżują się wspomnienia osobiste z wydarzeniami wspólnymi. Przypominanie nie polega zdaniem Franciszka na podsycaniu nostalgii po tym, co się stało, nie oznacza zamykania się w smutku i lęku.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka książek


Papież zapewnia tych, którzy ucierpieli w wyniku trzęsienia ziemi o stałej modlitwie do Ducha Świętego, aby namaszczał bolesne wspomnienia balsamem nadziei i wzbudzał ufność, że nie są sami. - „Pan zaprasza nas do zachowania w pamięci, do naprawy i odbudowy, nie tylko budynków, oraz do tego, aby czynić to wspólnie” – pisze na zakończenie papież Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież wspomina trzęsienie ziemi we Włoszech w 2016 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.