Papież: zwalczać fake newsy, zawsze szanować osoby

Papież: zwalczać fake newsy, zawsze szanować osoby
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / pk

- Działać razem na rzecz prawdy oznacza poszukiwać antidotum na algorytmy, zaprojektowane po to, by maksymalnie zwiększyć komercyjną dochodowość; trzeba krzewić ideę społeczeństwa poinformowanego, sprawiedliwego, zdrowego i zrównoważonego - oświadczył w piątek papież Franciszek.

Papież mówił o tym międzynarodowej grupie przedstawicieli mediów katolickich, zaangażowanych w walkę z fałszywymi wiadomościami, zwłaszcza na temat szczepień przeciwko COVID-19.

DEON.PL POLECA

Podczas spotkania w Watykanie z grupą "Catholic fact-checking" papież podkreślił, że należy zapewnić poprawne informacje przede wszystkim tym, którzy są najsłabsi i mają najmniej środków.

Zaapelował do pracowników mediów, by zawsze poszukiwali prawdy i nie ustawali w wysiłkach na rzecz weryfikowania informacji oraz by przedstawiali dane w sposób właściwy.

Algorytmy, zaprojektowane po to, by maksymalnie zwiększyć komercyjną dochodowość

- Poszukiwanie prawdy nie może być nagięte do optyki komercyjnej, do interesów możnych, wielkich interesów ekonomicznych. Działać razem na rzecz prawdy oznacza poszukiwać antidotum na algorytmy, zaprojektowane po to, by maksymalnie zwiększyć komercyjną dochodowość; trzeba krzewić ideę społeczeństwa poinformowanego, sprawiedliwego, zdrowego i zrównoważonego - powiedział Franciszek.

Ostrzegł, że bez "etycznej korekty" algorytmy te "tworzą środowiska ekstremizmu i prowadzą ludzi ku niebezpiecznej radykalizacji".

- Antidotum na wszelki typ fałszerstwa jest oczyszczenie się przez prawdę - wskazał papież.

Wyraził przekonanie, że należy zapewniać poprawne informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19, ale bez - jak to ujął - "wykopywania rowów" i "tworzenia getta".

- Fake newsy trzeba zwalczać, ale zawsze należy szanować osoby - podkreślił.

Franciszek położył nacisk, że zadaniem dziennikarza katolickiego jest "budowanie mostów" i szukanie prawdy, a nie dążenie do konfrontacji i przyjmowanie postawy wyższości.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież: zwalczać fake newsy, zawsze szanować osoby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.