Piąta rocznica wyboru Franciszka - dzień pracy spokojniejszy niż zwykle

Piąta rocznica wyboru Franciszka - dzień pracy spokojniejszy niż zwykle
(fot. softdelusion66 / Shutterstock.com)
PAP / pk

W przypadającą we wtorek piątą rocznicę swego wyboru papież Franciszek miał mniej obowiązków i spotkań niż każdego dnia. Do Watykanu napływają życzenia dla papieża.

Watykańskie biuro prasowe podało, że Franciszek przyjął na audiencji przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynała Jean-Louisa Taurana oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch kardynała Gualtiero Bassettiego.

DEON.PL POLECAW rocznicowym artykule "Siła imienia" opublikowanym na łamach watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" podkreślono: "Pięć lat temu naprawdę niewiele osób potrafiło przewidzieć wybór na konklawe arcybiskupa Buenos Aires, a jeszcze mniej spodziewało się imienia, które wybrał następca Benedykta XVI po jego ustąpieniu z urzędu".

W tekście mowa jest też o tym, że z imieniem wybranym przez nowego papieża związane były oczekiwania "radykalnej odnowy".

Przypomniano, że żaden papież wcześniej nie wybrał imienia Franciszka.

"Na początku szóstego roku pontyfikatu jasno widać siłę tego imienia" - dodał autor artykułu, redaktor naczelny dziennika Giovanni Maria Vian.

Jorge Bergoglio wybrał imię nawiązujące do postaci świętego Franciszka z Asyżu - zaznaczył Vian - ze względu na bliskość i uwagę w odniesieniu do ubogich, zalecane nowemu papieżowi przez wielkiego przyjaciela, brazylijskiego kardynała Claudia Hummesa, który siedział obok niego na konklawe.

Na łamach watykańskiego dziennika wymieniono główne elementy i założenia pontyfikatu Franciszka, który jest "zasadniczo misyjny". Papież - zauważa się - wskazuje na konieczność, by Kościół wychodził na rzeczywiste i metaforyczne peryferie, by głosić Ewangelię.

"L'Osservatore Romano" następująco opisuje przesłanie papieża: "radość mimo prześladowań i męczeństwo tak licznych chrześcijan, mimo rosnącego kontrastu między Północą i Południem świata, mimo wojny światowej +w kawałkach+, o której mówił wielokrotnie, mimo dewastacji planety ze szkodą głównie dla ubogich, opisanej w encyklice + Laudato si’+, encyklice przyjętej z zainteresowaniem i nadzieją również przez bardzo liczne osoby, które - jak się wydaje - nie utożsamiają się z Kościołem".

"Daleko poza widzialne granice Kościoła dociera proste i pełne pasji słowo chrześcijanina, który niosąc wielki ciężar, prosi codziennie, byśmy się za niego modlili" - dodał Vian.

Życzenia papieżowi złożył między innymi główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, który napisał: "Pięć lat pontyfikatu papieża Franciszka, przyjaźni i dobrych relacji".

Podsumowując pięć minionych lat, sekretarz Rady Kardynałów pomagającej Franciszkowi w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej biskup Marcello Semeraro podkreślił w wywiadzie dla watykańskich mediów, że duża część zmian już została zrealizowana. Wyjaśnił, że obecnie trwa etap przyglądania się, czy kolejne etapy reformy funkcjonują.

W piątą rocznicę wyboru Watykan opublikował zwiastun filmu o Franciszku, nakręconego przez Wima Wendersa. Film "Człowiek słowa" trafi do kin w USA 18 maja - zapowiedziano. Osią dokumentu znanego reżysera jest dialog z papieżem, który mówi o najważniejszych wyzwaniach, takich jak migracja, ekologia, nierówności społeczne, rola rodziny. W filmie Franciszek zwraca się do widza, co podkreśla - jak zaznaczono - jego siłę i wymowę.

"Intencją tego filmu było to, aby nie był on o papieżu, ale nakręcony z nim" - wyjaśnił Wenders.

Rocznicy wyboru towarzyszą też liczne komentarze do gestu emerytowanego papieża Benedykta XVI, uznanego za bezprecedensowy. W ujawnionym w poniedziałek liście do szefa watykańskich mediów księdza Dario Vigano Benedykt XVI nazwał "głupimi uprzedzeniami" pojawiające się opinie o tym, że Franciszek jest "tylko człowiekiem praktycznym, pozbawionym szczególnej formacji teologicznej i filozoficznej".

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że istnieje "wewnętrzna kontynuacja między dwoma pontyfikatami, mimo wszystkich różnic stylu i temperamentu".

Słowa te uznano za głos w obronie Franciszka w związku z krytyką kierowaną pod jego adresem i próbami podważania jego autorytetu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Piąta rocznica wyboru Franciszka - dzień pracy spokojniejszy niż zwykle
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.