Relikwie męczenników w procesji na Skałkę

Relikwie męczenników w procesji na Skałkę
(fot. Mach240390 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / pk

Podczas tegorocznej procesji z Wawelu na Skałkę w niedzielę 8 maja oprócz relikwii św. Stanisława i innych świętych i błogosławionych po raz pierwszy będą niesione również relikwie męczenników z Peru i Ugandy.

W grudniu zeszłego roku na ołtarze zostali wyniesieni o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, absolwenci Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie, którzy 25 lat temu ponieśli śmierć męczeńską w Pariacoto w Peru. Procesja i Msza św. ma być dziękczynieniem także za ich życie.

Miniony rok dla krakowskich franciszkanów był podwójnie wyjątkowy. Późną jesienią papież Franciszek odwiedził ich misję w Ugandzie, a dokładnie Sanktuarium w Munyonyo. Stąd zakonnicy w procesji na Skałkę poniosą relikwie męczenników afrykańskich.

Specjalnie na tę okazję przyjedzie pasterz archidiecezji Kampali (stolicy Ugandy) abp Cyprian Kizito Lwanga. Święci: Karol Lwanga i Matia Mulumba w relikwiarzu będą niesieni przez ugandyjskich franciszkanów, którzy studiują przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie.

Osiem wieków wcześniej św. Stanisław ze Szczepanowa został kanonizowany w Bazylice św. Franciszka w Asyżu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relikwie męczenników w procesji na Skałkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.