Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 14 marca 2004

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 14 marca 2004
(fot.Foot Slogger / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano (6/2004) and Polish Bishops Conference

1. Fragment Ewangelii odczytany w liturgii dzisiejszej niedzieli przypomina dwa tragiczne wydarzenia z czasów Jezusa: okrutne stłumienie buntu oraz zawalenie się wieży w Siloe na tłum ludzi (Łk 13, 1-9). Przywodzą one na myśl nasze czasy, w których niestety wciąż dowiadujemy się o nowych aktach przemocy i ich śmiertelnych ofiarach.

Już w ubiegłą niedzielę mówiłem o zarzewiach wojny i atakach terrorystycznych, które powodują przelew krwi w różnych regionach świata. W zeszły czwartek natomiast doszło do wstrząsającego zamachu w Madrycie, w którym zginęło prawie dwieście osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Ta straszliwa zbrodnia wstrząsnęła opinią publiczną na całym świecie. Głęboko poruszeni tak wielkim barbarzyństwem, stawiamy sobie pytanie, jak w ludzkiej duszy mógł się zrodzić pomysł tak potwornych zbrodniczych aktów.

2. Jeszcze raz potępiam te czyny, których nic nie może usprawiedliwić. Ponownie wyrażam też moje współczucie pogrążonym w cierpieniu rodzinom ofiar zamachu, a rannych i ich bliskich zapewniam o mojej pamięci w modlitwie.

Z wielkim wzruszeniem cały świat patrzył na zgodne świadectwo solidarności, jakie w ubiegły piątek złożyli mieszkańcy wszystkich regionów Hiszpanii oraz władze polityczne całej Europy.

Współpraca wszystkich zdrowych sił kontynentu pozwala patrzeć z ufnością i mieć nadzieję na lepszą przyszłość. Zwłaszcza ci, którzy wierzą w Boga, Stworzyciela i Pana wszystkich ludzi, powinni czuć się zobowiązani do budowania świata bardziej braterskiego i solidarnego, pomimo trudności i przeszkód, które mogą napotkać w wypełnianiu tego pilnego i koniecznego zadania.

3. W matczyne ręce Maryi, Dziewicy Miłosierdzia, składamy w sposób szczególny ofiary strasznego zamachu terrorystycznego w Madrycie. Prosimy Ją, by otaczała opieką i chroniła drogi naród hiszpański, Europę i cały świat.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 14 marca 2004
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.