Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 23 maja 2004

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 23 maja 2004
(fot. flickrPrince / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (7-8/2004) and Polish Bishops Conference

1. We Włoszech i w innych krajach obchodzona jest dziś uroczystość liturgiczna Wniebowstąpienia Pańskiego, która ukazuje, że przyjęta i odkupiona przez Chrystusa ludzkość została przez Niego wyniesiona do pełnej komunii z Bogiem.

W dzisiejszą niedzielę obchodzimy także Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Kościół patrzy z uwagą i sympatią na osoby pracujące w tym rozległym sektorze; pragnie prowadzić z nimi szczery i otwarty dialog, zachęcając do usilniejszego starania o autentyczny postęp ludzkości.

2. Temat, który będziemy rozważać w tym roku, brzmi: «Media w rodzinie — ryzyko i bogactwo». Dzięki nowoczesnej technice wiele rodzin ma bezpośredni dostęp do bogatych zasobów przekazu i informacji i może je wykorzystywać w celach wychowawczych oraz dla wzbogacenia kulturalnego i rozwoju duchowego. Środki społecznego przekazu mogą jednak wyrządzić rodzinie poważne szkody, gdy ukazują niewłaściwą czy wręcz wypaczoną wizję życia, samej rodziny, religii i moralności.

Dlatego trzeba nauczyć się korzystać z nich mądrze i rozważnie. Obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są odpowiedzialni za zdrowe i harmonijne wychowanie dzieci. Ponadto do instytucji publicznych należy zadanie opracowania systemu przepisów gwarantujących poszanowanie przez środki społecznego przekazu prawdy i wspólnego dobra.

3. W tych dniach, poprzedzających uroczystość Pięćdziesiątnicy, prośmy wraz z Maryją o dar Ducha Świętego, aby pomagał wszystkim, którzy pracują w dziedzinie komunikacji społecznej, w wypełnianiu ich obowiązków z prawdziwym zapałem apostolskim.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 23 maja 2004
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.