Sprawdzają się prorocze słowa Jana Pawła II na temat muzułmanów. Jaka przyszłość czeka islam i Europę?

Sprawdzają się prorocze słowa Jana Pawła II na temat muzułmanów. Jaka przyszłość czeka islam i Europę?
(fot. cathopic.com // Raghu Nayyar / Unsplash)

Czy Franciszek będzie pamiętał w Maroku o tym, o czym mówił papież-Polak?

Wielu komentatorów podkreśla, że Franciszek idzie w ślady Jana Pawła II, przypominając słowa wypowiedziane przez papieża w 1985 roku do tłumu młodych muzułmanów w Maroku.

Papież-Polak do dziś budzi entuzjazm wśród osób, które pamiętają jego wizytę. Przedstawił się on jako "wierny", wierzący - podobnie jak muzułmanie - w Jednego Boga, miłosiernego i sprawiedliwego Stwórcę.

Słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Casablance sprawiają jednak wrażenie proroctwa. Papież przewidział chyba rosnący konflikt religijny wynikający z wykorzystania politycznego religijnych sentymentów.

"Czyż w świecie, który pragnie jedności i pokoju, a jednak przeżywa tysiące napięć i konfliktów, wierzący nie powinni popierać przyjaźni i zjednoczenia między ludźmi i ludami, które na ziemi tworzą jedną wspólnotę? Wiemy, że mają ten sam początek i ten sam cel ostateczny: Boga, który ich stworzył i czeka na nich, gdyż kiedyś ich zgromadzi" - mówił Jan Paweł II.

Wskazał zarazem, że lekarstwem na konflikty jest dialog i wzajemne poznanie oraz to, by każdy człowiek szanował, kochał i wspomagał każdą istotę ludzką:

"ponieważ ona jest w pewnym sensie Jego obrazem i Jego przedstawicielem, ponieważ jest drogą prowadzącą do Boga i tylko wtedy człowiek urzeczywistnia się w pełni, jeżeli pozna Boga, przyjmie Go całym sercem i będzie Mu posłuszny na drogach doskonałości. Toteż posłuszeństwo Bogu i miłość do człowieka mają nas doprowadzić do szanowania praw człowieka, tych praw, które są wyrazem woli Boga i wymaganiem natury ludzkiej, takiej jaką Bóg stworzył".

Papież znów jedzie do muzułmanów. Co chce osiągnąć? >>

Jan Paweł II podkreślił, że to apel do wszystkich wierzących w Jedynego Boga - muzułmanów i chrześcijan. Poprosił też, by ze sobą współpracowali:

"Jesteście odpowiedzialni za świat jutra. Jedynie poprzez odważne i pełne podjęcie odpowiedzialności będziecie mogli przezwyciężyć obecne trudności. A więc macie podejmować inicjatywy i nie oczekiwać wszystkiego od starszych i od ludzi na stanowiskach. Macie świat budować, a nie tylko marzyć o nim. Wyniki osiągniecie tylko poprzez wspólną pracę. Dobrze rozumiana praca jest służbą innym" - mówił papież.

Jednocześnie dodał: "ten świat XXI wieku jest w waszych rękach, będzie taki, jakim wy go uczynicie".

Czy papież Franciszek przypomni ten apel Jana Pawła II? Szczególnie dzisiaj te słowa są bardzo potrzebne.

Relacje z pielgrzymki papieża Franciszka do Maroka możesz śledzić w naszym serwisie DEON.pl >>

Karol Wilczyński — redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees. Obecnie przebywa w Maroku

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gianni Valente, Andrea Tornielli
23,94 zł
39,90 zł

Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy. 

Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto...

Skomentuj artykuł

Sprawdzają się prorocze słowa Jana Pawła II na temat muzułmanów. Jaka przyszłość czeka islam i Europę?
Komentarze (4)
AG
Adam Gancarz
1 kwietnia 2019, 18:45
Ludzie! Czy z takimi komentarzami, jeszcze się macie za idących za Chrystusem?
30 marca 2019, 21:15
Dobrze Panie Karolu, możemy romawiać. Ale telefonicznie. Niech oni siedzą u siebie, a my w swoich domach.
JM
Jan Marian Rakieta
30 marca 2019, 12:03
Nawet jeżeli udowodnią ks. Jankowskiemu  pedofilię, to niejaki Mahomet kim jest?
JM
Jan Marian Rakieta
30 marca 2019, 12:01
Europa nie będzie muzułmańska. Muszą się zjednoczyć wszyscy, nawet LGBT musi zrozumieć, że islam jest zagrożeniem dla wszystkiego co powstało na Zachodzie. Swoje sprawy załatwimy sami. Islam niech zostanie w domu i tak już zabrali dużo ziem mordując autochtonów w imie swojej "religii pokoju" od swojego powstania... Znacie to: Aisza - żona proroka Mahometa, twórcy islamu.Mahomet podpisał kontrakt małżeński z Aiszą, kiedy miała 6 lub 7 lat, lecz skonsumował swoje małżeństwo po kilku latach, kiedy miała 9 lat . Sam Mahomet miał wówczas 53 lata, zaś zmarł dziewięć lat później, gdy Aisza miała 18 lat . Do śmierci proroka pozostała jego najważniejszą żoną. Mahomet zmarł w jej domu i tam został pochowany.

Skomentuj artykuł

Sprawdzają się prorocze słowa Jana Pawła II na temat muzułmanów. Jaka przyszłość czeka islam i Europę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.