"Taka polityka nie rozwiąże problemów ludzkości"

"Taka polityka nie rozwiąże problemów ludzkości"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / pk

Papież Franciszek powiedział w pierwszym dniu wizyty w Boliwii, że gdy polityka zdominowana jest przez spekulacje finansowe, a gospodarka podporządkowana zasadzie maksymalnej produkcji, problemy ludzkości "nie będą ani zrozumiane ani tym bardziej rozwiązane".

W przemówieniu wygłoszonym w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego w katedrze w La Paz do przedstawicieli władz kraju papież mówił: - Tak łatwo przyzwyczajamy się do sytuacji nierówności, która nas otacza; staliśmy się obojętni wobec jej przejawów.

- Mylimy, nie zdając sobie z tego sprawy, dobro wspólne z dobrobytem, zwłaszcza wtedy, gdy sami się nim cieszymy - podkreślił Franciszek.

- Dobrobyt, który odnosi się wyłącznie do obfitości materialnej, budzi egoizm, prowadzi do obrony własnych interesów zamiast myślenia o innych, do ulegania urokowi konsumpcjonizmu - stwierdził. Papież przestrzegł, że tak rozumiany dobrobyt zamiast pomagać niesie możliwe konflikty i podziały społeczne, rodzi "zło korupcji".

DEON.PL POLECA

Franciszek mówił także o potrzebie sprawiedliwego podziału dóbr. Jest to - jak podkreślił - warunek pokoju społecznego.

- Dobro wspólne - wyjaśnił - polega na przejściu od tego to, co jest "lepsze dla mnie" do tego, co jest "lepsze dla wszystkich".

Mówiąc o znaczeniu religii papież powiedział, że wiara nie jest "subkulturą".

Pobyt Franciszka w La Paz, gdzie znajduje się siedziba rządu Boliwii, ograniczono do 4 godzin ze względu na wysokie położenie tego miasta (ok. 4000 m n.p.m). W czasie wizyty w tym kraju papież będzie przebywał w położonym znacznie niżej mieście Santa Cruz de la Sierra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Taka polityka nie rozwiąże problemów ludzkości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.