"Tylko Jezus nadaje sens temu zgorszeniu"

"Tylko Jezus nadaje sens temu zgorszeniu"
(fot. Grzegorz Gałązka / gaqlazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie CTV / slo

Do dostrzegania w człowieku chorym nie tylko strony cielesnej, ale i duchowej zachęcił Papież włoskich chirurgów. Na specjalnej audiencji Franciszek przyjął uczestników międzynarodowego kongresu zorganizowanego przez Włoskie Stowarzyszenie Chirurgii Onkologicznej.

Tematem spotkania są nowe trendy oraz koszty w chirurgii układu pokarmowego. Chodzi o kwestię zastosowania w leczeniu nowych technik medycznych, które co prawda angażują więcej cennych środków i czynności, jednak na przestrzeni krótszego czasu. Pozwala to znacząco ograniczyć całościowe koszta terapii, także społeczne i ludzkie.

Do tego wysiłku lekarzy łączących fachową wiedzę z realnym kontaktem z chorym nawiązał w swoim przemówieniu Ojciec Święty:

- Po to, by móc mówić o pełnym zdrowiu, nie wolno tracić z oczu faktu, że osoba ludzka, stworzona na obraz i podobieństwo Boże, jest jednością ciała i ducha. Grecy byli nawet bardziej precyzyjni: ciała, duszy i ducha - zaznaczył Franciszek. - Te elementy należy odróżniać, ale nie oddzielać ich, bo osoba jest jedna. A zatem także choroba, doświadczenie bólu i cierpienia nie dotyczy wyłącznie wymiaru cielesnego, ale człowieka w jego integralności. Stąd potrzeba leczenia integralnego, które uznaje osobę w jej całości i łączy terapię medyczną - powiedziałbym «techniczną» - ze wsparciem ludzkim, psychologicznym i społecznym, bo lekarz ma leczyć wszystko: ludzkie ciało wraz z wymiarem psychicznym, społecznym, a także duchowym. (...) Braterskie dzielenie się z chorymi otwiera nas na prawdziwe piękno ludzkiego życia, które zakłada również jego kruchość, dzięki czemu możemy uznać godność i wartość każdego ludzkiego istnienia, w jakimkolwiek byłoby stanie, od poczęcia aż do śmierci.

Ojciec Święty przypomniał, że nadchodzący Wielki Tydzień otwiera nas na tajemnicę cierpienia niewinnych, na przykład dzieci, co dla wielu jest zgorszeniem. Zrozumieć je można bowiem jedynie w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tylko Jezus nadaje sens temu zgorszeniu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.