Uratowani przez Franciszka podczas dyktatury

Uratowani przez Franciszka podczas dyktatury
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

"Lista Bergoglio. Uratowani przez Franciszka podczas dyktatury. Historia nigdy jeszcze nie opowiedziana" (La lista di Bergoglio. I salvati da Francesco durante la dittatura. La storia mai raccontata). Tak zatytułowana książka, wydana przez Editrice Missionaria Italian, a której autorem jest Nello Scavo z włoskiego dziennika katolickiego Avvenire, ukaże się w księgarniach na początku października.

Nawiązując w tytule do słynnej "listy Schindlera", dziennikarz zebrał świadectwa osób, które podczas argentyńskiej dyktatury wojskowej ochronił obecny Papież, będąc wówczas prowincjałem jezuitów. W książce są też nie wydane dotychczas dokumenty, jak zeznania, które przed trzema laty kard. Bergoglio złożył sędziom prowadzącym dochodzenia w sprawie łamania za dyktatury praw człowieka.

Włoski autor szacuje, że ks. Jorge Bergoglio, nieraz z narażeniem własnego życia, zapewnił bezpieczeństwo ponad stu prześladowanym wówczas osobom. Byli wśród nich księża, działacze związkowi, studenci, ludzie wierzący i niewierzący. Wielu ukrywał w podlegającym mu kolegium, np. trzech kleryków diecezjalnych powierzonych mu przez zamordowanego później biskupa, a nawet osoby świeckie. Niektórym umożliwił wyjazd za granicę.

Obszernie udokumentowana jest sprawa dwóch jezuitów porwanych i torturowanych przez służby specjalne, w tym ks. Franza Jalicsa (czyt. Jalicza). Ówczesny prowincjał niestrudzenie zabiegał o ich uwolnienie, interweniując też u władz. Przedmowę do książki "Lista Bergoglio" napisał argentyński obrońca praw człowieka Adolfo Pérez Esquivel, laureat pokojowej nagrody Nobla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uratowani przez Franciszka podczas dyktatury
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.