Watykański prefekt: kultura spotkania wypiera wykluczenie

Watykański prefekt: kultura spotkania wypiera wykluczenie
(fot. Richter Frank-Jurgen (https://www.flickr.com/photos/horasis/35115477636/) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
Catholic News Agency / Vatican News / kk

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kardynał Peter Turkson, wystosował specjalny list w związku z mającym miejsce 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Wzywa w nim katolików do otwarcia na autystów oraz ich rodziny.

"Kościół głosi orędzie nadziei płynącej od Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa do wszystkich, a w szczególności do naszych drogich braci i sióstr autystów, ich rodzin i wszystkich tych, którzy na co dzień się nimi opiekują" - pisze kardynał.

DEON.PL POLECA
Prefekt podkreślał wagę jaką ma zaangażowanie rządów, instytucji oraz całej społeczności ludzkiej we wspólną "pracę na rzecz odpowiedzi na potrzeby ludzi, którzy doświadczają zaburzeń autystycznych".

Autyzm - mity i fakty o chorobie >>

DEON.PL POLECA

"W ten sposób kultura spotkania i solidarności wypiera wykluczenie i marnotrawstwo, które odrzucają cierpiących na margines społeczeństwa" - czytamy w jego liście.

Kardynał Turkson zwraca w nim także uwagę na skalę wyzwania - obecnie jedno na 160 dzieci rodzi się z zaburzeniami na tym tle, co wzmaga potrzebę wyraźnej odpowiedzi ze strony chrześcijan.

Ten film zmieni twoje podejście do ludzi z autyzmem [WIDEO] >>

Przywołał słowa papieża Franciszka, który w listopadzie 2014 podczas międzynarodowej konferencji poświęconej autyzmowi, powiedział że "konieczne jest zaangażowanie wszystkich w promowanie akceptacji, spotkania, solidarności, (…) przyczyniając się w ten sposób do zerwania z izolacją, a w wielu przypadkach nawet piętnem, które ciąży na ludziach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, jak często również na ich rodzinach".

Podczas rozważania po wczorajszej modlitwie Regina Coeli papież zapewnił o swej modlitwie chorych na autyzm. Mówił: "Korzystajcie z każdej okazji, aby być świadkami pokoju zmartwychwstałego Pana, szczególnie w odniesieniu do osób najbardziej wrażliwych i pokrzywdzonych. W związku z tym pragnę zapewnić o szczególnej modlitwie z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Świadomości Autyzmu".

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 18 grudnia 2007 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Borkowska OSB

Przez kilkanaście wieków zakonnice słuchały kazań, konferencji, rekolekcji, pouczeń, a zawsze w pokornym milczeniu, jak te nieme bydlątka: cokolwiek im mówiono, umiały tylko potakiwać. Czasem się któraś wyłamała, ale bardzo rzadko! Założenie ze strony kaznodziejów...

Skomentuj artykuł

Watykański prefekt: kultura spotkania wypiera wykluczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.