"Wybór celibatu nie był dla Ratzingera łatwy"

"Wybór celibatu nie był dla Ratzingera łatwy"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Późniejszy papież Benedykt XVI, w czasach młodości był zakochany - stwierdził Peter Seewald. "To było zakochanie w czasie studiów i było bardzo poważne" - powiedział papieski biograf papieża Ratzingera w wywiadzie dla "Christ & Welt", dodatku do niemieckiego tygodnika "Die Zeit".

"Ciężko mu było to pokonać. Wybór celibatu nie był dla niego łatwy" - powiedział Seewald.

"Joseph Ratzinger był bardzo eleganckim typem, przystojnym młodym człowiekiem, estetą, który pisze wiersze i czyta Hermanna Hessego" - powiedział Seewald i przywołał opinię jednego z jego kolegów, że "Benedykt na pewno miał wpływ na kobiety - i odwrotnie".

Jak wspominał George Weigel - biograf Jana Pawła II - podczas konferencji prasowej zadano kard. Ratzingerowi pytanie, dlaczego w jego autobiografii nie było żadnego odniesienia do jego związków z kobietami w wieku młodzieńczym. Kard. Ratzinger miał odpowiedzieć, że "chciał, by manuskrypt zmieścił się na stu stronach".

Seewald zaznacza, że obecnie 89-letni papież senior żyje w zgodzie z samym sobą.

DEON.PL POLECA

"Można powiedzieć, że przeżył swoje życie" - powiedział Seewald i zastrzegł, że nie chce tym samym powiedzieć, że Benedykt XVI jest zmęczony życiem ale papież senior po prostu dał już wszystko co miał do ofiarowania. Dodał, że Benedykt XVI, który ustąpił z papieskiego urzędu w 2013 r. nie spodziewał się, że będzie żył jeszcze przez tak długi czas.

"Joseph Ratzinger nie daje łatwo za wygraną. Raz myśli się, że była to już ostatnia wizyta u niego. Następnym razem okazuje się, że jest w pełni sił" - powiedział Seewald.

Peter Seelwald (ur. 1954), obecnie niezależny dziennikarz, był redaktorem i publicystą w niemieckich tygodnikach "Der Spiegel", "Stern" oraz w magazynie dziennika "Süddeutsche Zeitung".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz

Święty Józef - patron naszych czasów

To już trzecia część bestsellerowej serii Cudów świętego Józefa. Słynna mistyczka Marta Robin uważała, że XXI wiek będzie należał do świętego Józefa. Ta książka jest tego bezsprzecznym dowodem. Zamieszczone...

Skomentuj artykuł

"Wybór celibatu nie był dla Ratzingera łatwy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.