"Tylko nie mów nikomu" i co dalej? [PODCAST]

"Tylko nie mów nikomu" i co dalej? [PODCAST]
(fot. Ben White / Unsplash)
DEON.pl

List biskupów "Wrażliwość i odpowiedzialność" to był ważny krok, ale na pewno nie ostateczny. Ludzie czekają na więcej, bo film Sekielskich uświadomił widzom, że przedstawiony ksiądz, to może być ich kapłan.

56% Polaków po "Klerze" podeszło do księży z większym zrozumieniem. Widzowie zobaczyli ludzką stronę księży i nie potrząsnęło to nimi w negatywny sposób, ale po reakcji na film Sekielskich nie było żadnego głosu, która nie byłby krytyczny. Żaden fabularny film nie odda cierpienia skrzywdzonej ofiary, ale Polacy nie tylko usłyszeli ich głos. Zobaczyli także dysfunkcyjny system.
Mamy klerykalizm w DNA, dlatego możemy sobie tego nie wyobrażać, ale mamy najbardziej sekularyzującą się populację poniżej 25. roku życia. Księża nie mogą pogodzić się z tym faktem, to nie dotarło do wyobraźni wielu katolików, ale polski klerykalizm załamuje się na naszych oczach. Film Sekielskich to mocne uderzenie, ale za nim jest ten obraz: największa liczba młodych ludzi zniechęconych do Kościoła jest w Polsce.
Jeśli naprawdę wierzymy, że bramy piekielne Kościoła nie przemogą, to czego się bać? Mówimy "Kościół", a tu trzeba mówić o strukturach grzechu w Kościele, więc jeśli prawdziwa cnota krytyki się nie boi, to czeka nas gruntowna zmiana myślenia.
Posłuchaj dyskusji Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk, jezuitów Jacka Siepsiaka i Jacka Prusaka, oraz redaktora naczelnego DEON.pl Piotra Żyłki. Prowadzi Karol Kleczka:

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

"Tylko nie mów nikomu" i co dalej? [PODCAST]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.