Kuchnia okiem chemika - kilka trików

Kuchnia okiem chemika - kilka trików
Spójrzmy na fasolkę szparagową. Wrzucając ją do gotującej się wody, komórki skórki uwypuklają się co nadaje jej jasnozielony koloryt (fot. 3ammo / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Podczas gotowania zachodzi wiele zjawisk chemicznych, dlatego uświadomienie sobie, jakie właściwości posiadają niektóre produkty, pomoże niewprawionemu kucharzowi uniknąć kulinarnych wpadek.

- Spójrzmy na fasolkę szparagową. Wrzucając ją do gotującej się wody, komórki skórki uwypuklają się co nadaje jej jasnozielony koloryt. Z kolei gdy fasolka zbyt długo tkwi w gotującej się wodzie, nabiera ciemnego mało apetycznego koloru szarości. Spowodowane jest to wydzielaniem się kwasów, które powodują, że skórka się kurczy, a w reakcji z wodą zmieniają kolor warzywa - opowiada Shirley Corriher, kiedyś biochemik, teraz kucharka.

Jeśli pragniemy by jeszcze zielone banany lub awokado szybciej dojrzały, wystarczy je umieścić z owocem wydzielającym gaz etylenowy. Wbrew pozorom są one łatwo dostępne, bowiem znane wszystkim jabłka doskonale sobie radzą w pomaganiu innym owocom w dojrzewaniu. Wystarczy jedynie przykryć je razem papierem i pozostawić na noc.

Kwasy i zasady znane nam z lekcji chemii są obecne w naszym codziennym życiu. Powszechne w środowisku kwasy znajdziemy w soku z cytryny i kawie. Zasady zaś, według skali pH umieszczone po przeciwnej stronie niż kwasy, z łatwością rozpoznać można w amoniaku i wybielaczach.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuchnia okiem chemika - kilka trików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.