Przepis na kurki w marynacie siostry Anastazji

Przepis na kurki w marynacie siostry Anastazji
(Fot. pl.depositphotos.com)

Kurki w marynacie można jeść na wiele sposobów. Można je podawać jako dodatek do pieczywa, wędlin, mięs na zimno i jako składnik sałatek. Sprawdzony przepis na marynowane grzyby można znaleźć w książce siostry Anastazji "153 przetwory i dania mięsne Siostry Anastazji".

Jak krok po kroku przygotować kurki w marynacie?

Z grzybów przeznaczonych do marynowania zbieramy tylko te, co do których mamy pewność, że są jadalne! Nie kupujemy grzybów będących mieszanką różnych gatunków i trudnych do odróżnienia.

Przygotowanie:

Grzyby należy oczyścić. Następnie obgotować w osolonej wodzie przez ok. 10 minut. Odcedzić i przelać zimną wodą, a potem kurki przełożyć do słoika. Z wody, octu, cukru i pozostałych składników należy przygotować zalewę i gorącą zalać słoiki. Szczelnie zakręcić i pasteryzować przez ok. 20 minut.

Składniki:

  • 1 kg kurek
  • ½ l wody
  • ¼ l octu winnego 6 proc.
  • 1-2 łyżki cukru
  • 1 płaska łyżka soli kilka ziaren gorczycy kilka ziaren ziela angielskiego
  • 1-2 listki laurowe

Siostra Anastazja przypomina, że na przetwory należy dobierać owoce i warzywa zdrowe, jędrne, nieprzejrzałe, najlepiej świeżo zebrane. Wszystkie warzywa i owoce przeznaczone na przetwory koniecznie dokładnie oczyścić i umyć pod bieżącą wodą. Do mycia stosować naczynia nieuszkodzone, nieobite, bez odprysków i śladów rdzy.

DEON.PL POLECA

Do przechowywania przetworów należy używać słoików bez pęknięć i wyszczerbień z zakręcanymi, nieuszkodzonymi wieczkami. Słoje, słoiki, butelki przeznaczone do przechowywania przetworów koniecznie muszą być dokładnie umyte i wyparzone.

Pasteryzacja

Słoiki z przetworami pasteryzuje się przez ich gotowanie w dużym garnku, którego dno wyłożone jest płótnem lub specjalną dziurkowaną wkładką. Słoiki ustawia się w odstępach, aby gorąca woda między nimi swobodnie przepływała. Słoiki ustawia się w garnku z gorącą wodą tak, by były zanurzone w wodzie do ¾ ich wysokości. Po skończonej pasteryzacji ostrożnie wyjmujemy słoiki i stawiamy luźno na ściereczce do czasu przestygnięcia. Szczelność sprawdzamy na drugi dzień.

Jak przechowywać przetwory?

Gotowe przetwory należy przechowywać w miejscach suchych i przewiewnych (spiżarnia, piwnica). Co pewien czas należy sprawdzać, czy na powierzchni przetworu nie pojawił się nalot lub banieczki gazu, świadczące o fermentacji. Wtedy przetwory, jeżeli to możliwe, należy przeznaczyć do jak najszybszego spożycia.

WAM/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Anastazja Pustelnik FDC, Sławomir Rusin

Przez żołądek do serca. Miliony razy

Swój pierwszy w pełni samodzielny posiłek przygotowała dopiero, gdy miała 17 lat. To było w 1967 roku, dzień po śmierci mamy. Zrobiła ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Pierwszy chleb spaliła,...

Skomentuj artykuł

Przepis na kurki w marynacie siostry Anastazji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.