Kolumbia. Aresztowanie szefa największego kartelu narkotykowego

Kolumbia. Aresztowanie szefa największego kartelu narkotykowego
Prezydent Kolumbii Ivan Duque (drugi z lewej) informuje o schwytaniu Dairo Antonio Usugi, alias "Otoniel" (fot. Colombian Presidency/EPA/PAP)
1 miesiąc temu
PAP/mk

Kolumbijskie siły specjalne aresztowały szefa największego kartelu handlarzy narkotykami. Dairo Antonio Usuga, znany jako "Otoniel", został schwytany w swojej twierdzy przy granicy z Panamą.

Najbardziej poszukiwany handlarz narkotyków w Kolumbii, szef potężnego kartelu Clan del Golfo Dairo Antonio Usuga, znany jako "Otoniel", został schwytany w północno-zachodniej części kraju - poinformował w sobotę kolumbijski rząd.

50-letni Usuga został schwytany w piątek w mieście Necocli, jednej z głównych twierdz kartelu w pobliżu granicy z Panamą, w wyniku operacji z udziałem ponad 500 członków kolumbijskich sił specjalnych.

Clan del Golfo to najpotężniejszy gang handlarzy narkotyków w Kolumbii, największy na świecie eksporter kokainy.

Aresztowanie "Otoniela" to największy w ostatnich dziesięcioleciach cios rządu kolumbijskiego w zorganizowaną przestępczość w kraju, porównywany przez władze w Bogocie do zabicia w 1993 roku Pablo Escobara, kolumbijskiego barona narkotykowego.

Za pomoc w schwytaniu Usugi Stany Zjednoczone oferowały nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów.

Dairo Antonio Usuga był szefem gangu handlującego narkotykami złożonego z byłych członków grup paramilitarnych, którzy toczyli zaciekłą walkę z lewicowymi partyzantami do 2010 roku.

W marcu kolumbijska policja, przy współpracy ze służbami amerykańskimi, schwytała siostrę "Otoniela" podejrzaną o handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy. Nini Usuga została przekazana Stanom Zjednoczonym. 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janet Skeslien Charles
25,75 zł
42,90 zł

Bestseller „New York Timesa”

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej 

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę...

Skomentuj artykuł

Kolumbia. Aresztowanie szefa największego kartelu narkotykowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.