Rosja: 100 tys. obywateli Ukrainy prosi o azyl

Rosja: 100 tys. obywateli Ukrainy prosi o azyl
(fot. EPA/SERGEI ILNITSKY)
PAP / psd

Od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy około 100 tys. obywateli tego kraju wystąpiło w Rosji o przyznanie statusu uchodźcy bądź tymczasowego schronienia - poinformowała rosyjska Federalna Służba Migracyjna (ros. FMS).

Według FMS od 1 kwietnia do Federacji Rosyjskiej przybyło ponad 780 tys. obywateli Ukrainy. Większość z nich przebywa w regionach graniczących z tym krajem.

Z kolei z danych ONZ wynika, że w Rosji schroniło się 168 tys. mieszkańców regionów objętych walkami między ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi rebeliantami. Do innych regionów Ukrainy uciekło 117 tys. osób. Około 25 tys. uchodźców przebywa na południu obwodu donieckiego.

ONZ wyraża zaniepokojenie tym, co będzie z tym ludźmi w warunkach nadchodzącej zimy.

DEON.PL POLECA


W FR w 716 punktach tymczasowego rozmieszczenia utworzonych w 65 regionach przebywa ponad 51 tys. uchodźców z Ukrainy. Często są to miasteczka namiotowe. Władze Rosji chcą do 15 września przenieść ludzi mieszkających w namiotach do ciepłych pomieszczeń.

Kilka regionów - w tym obwody rostowski, woroneski i biełgorodzki, a także Moskwa i Krym - ogłosiły, że wyczerpały już limity na przyjęcie uchodźców. W niektórych miejscowościach na południu Rosji - na terytorium obwodów wołgogradzkiego i astrachańskiego, krajów Krasnodarskiego i Stawropolskiego oraz w Kałmucji - z powodu dużego napływu uciekinierów wprowadzono nawet stan wyjątkowy.

Obecnie przybysze ze wschodniej Ukrainy kierowani są do dalej położonych regionów FR - na Ural, Syberię i Daleki Wschód.

"Mamy jeszcze lato, jest ciepło, ludzie mieszkają w namiotach. Jednak zbliża się czas, w którym nie będzie się dało przebywać w namiotach. Dlatego zapadła decyzja, by rozsiedlić ich po różnych regionach - by z nadejściem chłodów ludzie mieli ciepłe pomieszczenia mieszkalne i pracę" - oświadczył wiceszef FMS Nikołaj Smorodin, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja: 100 tys. obywateli Ukrainy prosi o azyl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.