Włochy: Nabór rodzin gotowych przyjąć uchodźców

Włochy: Nabór rodzin gotowych przyjąć uchodźców
(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

Władze Mediolanu, na północy Włoch, zaczęły przyjmować zgłoszenia od rodzin gotowych udzielić gościny uchodźcom. Rodziny, które zostaną zakwalifikowane, otrzymają ze specjalnego funduszu 350-400 euro miesięcznie. Inicjatywę tę ostro krytykuje włoska prawica.

Polemika wybuchła po tym, gdy w poniedziałek w specjalnym obwieszczeniu zarząd miasta poinformował o rozpoczęciu naboru osób chętnych przyjąć na pół roku uchodźców pod swój dach. Zgłoszenia można składać do 15 stycznia.

W komunikacie podkreślono, że to nowa forma solidarności i gościnności, z jaką występuje stolica Lombardii, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat udzielono pomocy łącznie 87 tys. migrantów, w tym 17 tys. dzieci.

Rodziny, które zechcą przyjąć jednego lub więcej uchodźców, muszą zapewnić wyznaczone przez władze miejskie warunki mieszkaniowe. Wymagana jest osobna sypialnia przeznaczona tylko dla gościa wraz z podstawowym umeblowaniem na ubrania i rzeczy osobiste oraz dostępem do łazienki.

Zgłaszające się rodziny będą musiały przejść specjalne dwudniowe przygotowanie, które zakończy rozmowa z psychologiem.

DEON.PL POLECA

W jej trakcie - jak wyjaśniono - przedstawią swoją motywację przystąpienia do tego programu.

Rządząca Mediolanem centrolewica oświadczyła, że jest dumna ze swej inicjatywy i zwróciła uwagę na to, że to krok naprzód w polityce otwartości i niesienia pomocy humanitarnej.

Najostrzej przeciwko władzom miasta wystąpiła oskarżana o ksenofobię Liga Północna, której czołowy polityk Roberto Maroni jest gubernatorem regionu Lombardia.

Przywódca Ligi Matteo Salvini zarzucił władzom Mediolanu "rasizm" i "dyskryminację" wobec Włochów pogrążonych w trudnościach finansowych. "Szaleństwem" nazwał to, że z publicznych pieniędzy będzie płacić się mediolańczykom za przyjmowanie uchodźców.

Inne mniejsze ugrupowanie prawicowe, Bracia Włoch, zapowiedziało zaskarżenie decyzji magistratu w sądzie, ponieważ uznaje ją za nielegalną.

Zarząd na czele z burmistrzem Giuliano Pisapią oświadczył w związku z polemiką, że nie wycofa się ze swego planu niesienia pomocy uchodźcom i tej nowej, zaawansowanej - jak dodał - formy integracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: Nabór rodzin gotowych przyjąć uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.