Załamanie pogody. Intensywne opady deszczu i burze

Załamanie pogody. Intensywne opady deszczu i burze
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Po południu - głównie na zachodzie - wystąpią burze, podczas których mogą wystąpić intensywne opady deszczu, a nawet grad. Burze wystąpią także w nocy i będą się pojawiały w pasie od Pomorza przez Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie aż po Opolskie i Łódzkie.

Jak poinformował rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski, do Polski dociera powietrze z północnego zachodu. Ścierające się masy powietrza zwrotnikowego i polarno-morskiego będą sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, w tym burz, podczas których wystąpią obfite opady deszczu, a nawet grad. Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód.

- Burze, które będą się tworzyły będą groźne, będzie im towarzyszył intensywny opad deszczu do 40 mm, a punktowo nawet 50 mm. To ponad miesięczna norma opadu dla zachodnich województw - powiedział Walijewski.

Dodał, że burze będą się przemieszczały na wschód i początkowo wystąpią w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim, a w kolejnych godzinach w pomorskim, kujawsko-pomorskim aż po Opolszczyznę.

Nadal będzie ciepło. Temperatury maksymalne po południu na zachodzie będą rzędu 27 stopni, natomiast w pozostałej części kraju na wschodzie od ok. 28 w Zamościu, 31 na Suwalszczyzna, zaś 31-32 stopni w centrum kraju. Najcieplej będzie w Wielkopolsce 33-34 stopni.

Burze wystąpią także w nocy i będą się pojawiały w pasie od Pomorza przez Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie aż po Opolskie i Łódzkie. Również w nocy może spaść 30-40 mm deszczu, zaś wiatr osiągnie w porywach do 80-90 km/h.

Szczególnie w centrum kraju temperatura w nocy nie spadnie poniżej 20 stopni. - Przed nami kolejna tropikalna noc - powiedział Walijewski.

Dodał, że jedynie na zachodzie temperatura wyniesie ok. 16 stopni. Zachmurzenie - poza miejscami burz - będzie natomiast umiarkowane.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Załamanie pogody. Intensywne opady deszczu i burze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.