Adam Szustak OP: Pomyśl, czy zbyt często nie usprawiedliwiasz się tym zdaniem

Adam Szustak OP: Pomyśl, czy zbyt często nie usprawiedliwiasz się tym zdaniem
Adam Szustak OP. Źródło: YT / Langusta na palmie
Langusta na palmie / YouTube.com / mł

- Jest wiele takich rzeczy w naszym życiu, gdzie marnujemy czas i myślimy sobie: ale to jest tylko chwilka. Robimy rzeczy bezsenowne i prowadzące donikąd i mówimy sobie: ale to jest tylko 10 minut! - mówi o. Adam Szustak OP.

W odcinku "Wstawaków" dominikanin przytoczył zestawienie pokazujące, ile czasu spędzamy średnio w życiu na konkretnych czynnościach. 

 - Ciekawie wychodzi, gdy się spojrzy, ile tego jest, gdy się to skumuluje. Przeciętny człowiek w trakcie swojego życia 24 lata śpi, 15 lat siedzi, 14 lat pracuje, 7 lat korzysta ze smartfona, 4 lata chodzi, 4 lata je, 18 miesięcy spędzamy w toalecie, 9 miesięcy się ubieramy, 6 miesięcy ćwiczymy, 6 miesięcy bierzemy prysznic, 3 miesiące szczotkujemy zęby - mówi o. Szustak. - Dlaczego o tym mówię? Bo jest wiele takich rzeczy w naszym życiu, na które marnujemy czas i myślimy sobie: ale to jest tylko chwilka.

"To jest tak, jakbyśmy sześć lat krócej żyli"

Jak dodaje, często robimy w życiu rzeczy bezsensowne i prowadzące donikąd i mówimy sobie, że to tylko 10 minut. Ale gdy się zbierze 10 minut z całego dnia, może się okazać, że sześć lat w życiu całkowicie zmarnowaliśmy.

DEON.PL POLECA

- To jest tak, jakbyśmy sześć lat krócej żyli! - mówi zakonnik. - Pomyśl teraz o tych wszystkich rzeczach zbędnych, o których mówisz: to jest tylko pięć minut. Jeśli to jest tylko pięć minut, ale powtarzane przez miesiąc, to się robi 150 minut. Jak to pomnożysz razy dwanaście miesięcy, razy dziesięć lat, okaże się w końcu, że ileś lat spędziłeś na zupełnie niczym.

Jak mówi dominikanin, najbardziej przerażający jest fakt, że siedem lat życia spędzamy, korzystając ze smartfonów.

- Siedem lat życia wyrzuconego do kosza. choć nie całe pewnie jest zmarnowane, bo często szukamy dobrych rzeczy. Ale często są to też głupoty: instagramy, twittery i te inne bzdury, które donikąd nie prowadzą, nic nie dają, nie popychają świata do przodu. Pomyśl, czy zbyt często nie usprawiedliwiasz się tym zdaniem: "ale to jest tylko chwila"? - która potem trwa siedem lat? 

Langusta na palmie / YouTube.com / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

„Nazwałem tę książkę Górą obietnic, ponieważ w tym wyrażeniu kryje się dla mnie bardzo istotna perspektywa odczytania Dziesięciu przykazań. Zwykliśmy przykazania traktować jako zbiór nakazów i zakazów, pouczeń i wskazówek, które mają kształtować życie człowieka...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP: Pomyśl, czy zbyt często nie usprawiedliwiasz się tym zdaniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.